featured

NATO zirvesi öncesi İsveç Dışişleri Bakanı’ndan Erdoğan açıklaması: Yeşil ışık alacağımız noktaya ulaşmayı amaçlıyoruz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveç‘in bilakis Türkiye’nin taleplerini yerine getiren Finlandiya NATO’ya üye olurken İsveç‘in bu tavrı değişmeye başladı. İsveç sonunda terör örgütü destekçilerine mahpus cezası öngören yasaya onay verdi. 1 Haziran’da yürürlüğe giren yasa ile terör örgütünün faaliyetlerini teşvik eden, güçlendiren yahut destekleyenlere en fazla 4 yıl mahpus cezası verilmesinin önü açıldı. Yasa ile Türkiye’nin taleplerini yerine getirdiğini belirten İsveç gözünü yarın başlayacak kritik NATO toplantısına dikti.

ERDOĞAN: EVVEL SİZ TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇIN…

NATO doruğuna hareketi öncesinde havalimanında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi 50 yıldır AB kapısında bekleten ülkelere sesleniyorum. Evvel Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin önünü açın biz de İsveç’in NATO’da önünü açalım” sözlerini kullanırken, NATO doruğu öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek heyette yer alan İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström de ülkesinin ittifaka üyeliği ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

“AMACIMIZ ERDOĞAN’DAN YEŞİL IŞIK ALACAĞIMIZ BİR NOKTAYA ULAŞMAK”

İsveç’in kamu yayın kuruluşu SVT’ye konuşan Billström, Türkiye’nin eninde sonunda İsveç’in ittifaka katılmasına müsaade vereceğinin sinyalini vermesini beklediğini, fakat bunun tepede gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini söyleyemeyeceğini belirtti. İsveçli bakan “Amacımız Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeşil ışık diyebileceğiniz bir ileti geleceğine dair bir bildiri alacağımız bir noktaya ulaşmak” dedi.

MACARİSTAN’IN TÜRKİYE’DEN EVVEL ONAY VERMESİNİ BEKLİYORLAR

Billström, İsveç’in geçen yıl Madrid’de düzenlenen NATO doruğunda İsveç, Finlandiya ve Türkiye’nin imzaladığı üçlü muahedenin üzerine düşen kısmını yerine getirdiğini savundu. İsveçli bakan, İsveç’in üyeliğini şimdi onaylamamış olan Macaristan’ın bunu Türkiye’den evvel yapmasını beklediğini de kelamlarına ekledi.

NATO zirvesi öncesi İsveç Dışişleri Bakanı’ndan Erdoğan açıklaması: Yeşil ışık alacağımız noktaya ulaşmayı amaçlıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir