featured

NATO zirvesinde liderlerle görüşen Erdoğan’ın yanı başındaki 4 kitap dikkat çekti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Doruğu’na katılmak üzere gittiği Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta ülke önderleriyle görüştü. Erdoğan’ın önderlerle yaptığı görüşmeler sırasında yanı başındaki sehpanın üzerinde duran dört kitap dikkat çekti. Türk bayraklı bir kutunun içerisinde yer alan kitapların isimlerinin Türkçe ve İngilizce olarak yazıldığı görüldü.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI TARAFINDAN HAZIRLANDI

Kitapların isimleri ise şöyle; Türkiye’nin Terörizmle Gayreti, İnsani Yardımda Türkiye Modeli, Başkan Diplomasisi, Türkiye’nin NATO Üyeliği Fırsatlar ve Zorluklar. Kitapların NATO Doruğu için Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı tarafından özel olarak hazırlatıldığı öğrenildi.

İLK GÖRÜŞME MACRON’LA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabah saatlerinde birinci olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Erdoğan daha sonra İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile bir ortaya geldi. Erdoğan, İngiltere Başbakanı Sunak ile görüşmesine ait, “Müttefiklerimizle yakın işbirliği içerisinde ittifakımıza katkı vermeye devam edeceğiz” tabirini kullandı. Görüşme sonrasında Sunak’ın ofisi de bir açıklama yaptı. Açıklamada Sunak ve Erdoğan’ın Karadeniz tahıl muahedesinin uzatılmasının ehemmiyeti konusunda fikir birliğine varıldığı kaydedildi. Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Sunak’a Ukrayna önderi Zelenskiy’nin yakın vakitte gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinin ayrıntılarını anlattı ve Karadeniz Tahıl Muahedesi’nin uzatılması üzerine fikir alışverişinde bulunuldu” denildi.

“EN VERİMLİ BİÇİMDE KIYMETLENDİRME GAYRETİ…”

Kanada Başbakanı Trudeau ile görüşmesine ait, “Ülkelerimiz için hayırlara vesile olsun.” paylaşımında bulunan Erdoğan, Avrupa Birliği Kurulu Lideri Charles Michel ile yaptığı görüşmeye ait de, “Tarihi kıymetteki tepemizi yaptığımız ağır temaslarla en verimli formda değerlendirmenin uğraşı içerisindeyiz” tabirlerini kullandı.

İTALYA İLE GÖRÜŞME

Erdoğan, Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi kapsamında İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile bir ortaya geldi.

ALMANYA İLE HEYET GÖRÜŞMESİ

Heyetlerin de katıldığı Scholz görüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Lideri İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.

MICHEL’I KABUL ETTİ

Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel’i kabul etti. Kabulde, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.

NATO zirvesinde liderlerle görüşen Erdoğan’ın yanı başındaki 4 kitap dikkat çekti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir