featured

NBA finali kaç maç üzerinden oynanıyor? NBA final serisi ne kadar, kaç maç sürüyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NBA finali kaç maç üzerinden? NBA finalleri playoffların sona ermesiyle başlar. Pekala final ne kadar sürer merak ediliyor. İşte NBA finali kaç maç üzerinden oynanıyor? NBA final serisi ne kadar, kaç maç sürüyor? Ayrıntılar haberimizde…

NBA FİNALİ KAÇ MAÇ ÜZERİNDEN OYNANIYOR?

NBA finalleri playoffların sona ermesiyle başlar. Doğu Konferansı ve Batı Konferansı kadroları yedi maçlık seri ile şampiyon olmak için uğraş ederler. Playofflarda olduğu üzere dört maçı kazanan kadro Larry O’Brien şampiyonluk kupasını (daha evvel bu mükafatın ismi Walter A. Brown idi 1984 yılından sonra şu anki ismini almıştır) alarak oynanan dönemin şampiyon kadrosu ilan edilir. Lig tarihinde birinci finaller 1947 yılında düzenlenmiştir. 1985 ve 2013 yılları ortasında oynanan final serileri 2-3-2 olarak yani birinci iki maç mesken sahibi avantajı olan grup, daha sonra 3 maç art geriye öteki kadronun meskeninde maçlar oynanır. Altıncı ve şayet gerekirse yedinci maçlar tekrar mesken sahibi avantajı olan ekibin kentinde düzenlenirdi. 2013-14 dönemin başlamasından sonra format 2-2-1-1-1 olarak değiştirilmiştir. Buna nazaran Birinci iki maç ligi daha güzel pozisyonda bitiren kadronun meskeninde oynanır. Üçüncü ve dördüncü maçlar öteki grubun kentinde yapılır. Beşinci maç tekrar konut sahibi avantajı olan kadronun konutunda oynanırken altıncı maç tekrar öbür grubun meskeninde düzenlenir. Yedinci yani serinin son maçı ligi yeterli yerde bitiren ekibin meskeninde oynanır ve seri biter.

Los Angeles Lakers ve Boston Celtics 17 kere ile en çok şampiyon olan ekiplerdir. 6 kere şampiyon olan Chicago Bulls ve Golden State Warriors kadroları da lig tarihinde en şampiyon olan öteki iki kulüptür.

NBA finali kaç maç üzerinden oynanıyor? NBA final serisi ne kadar, kaç maç sürüyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir