featured

NBA finali kaç maç üzerinden oynanıyor? NBA final serisi ne kadar, kaç maç sürüyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NBA finali kaç maç üzerinden? NBA finalleri playoffların sona ermesiyle başlar. Pekala final ne kadar sürer merak ediliyor. İşte NBA finali kaç maç üzerinden oynanıyor? NBA final serisi ne kadar, kaç maç sürüyor? Ayrıntılar haberimizde…

NBA FİNALİ KAÇ MAÇ ÜZERİNDEN OYNANIYOR?

NBA finalleri playoffların sona ermesiyle başlar. Doğu Konferansı ve Batı Konferansı grupları yedi maçlık seri ile şampiyon olmak için gayret ederler. Playofflarda olduğu üzere dört maçı kazanan ekip Larry O’Brien şampiyonluk kupasını (daha evvel bu mükafatın ismi Walter A. Brown idi 1984 yılından sonra şu anki ismini almıştır) alarak oynanan dönemin şampiyon grubu ilan edilir. Lig tarihinde birinci finaller 1947 yılında düzenlenmiştir. 1985 ve 2013 yılları ortasında oynanan final serileri 2-3-2 olarak yani birinci iki maç mesken sahibi avantajı olan grup, daha sonra 3 maç art geriye öbür kadronun konutunda maçlar oynanır. Altıncı ve şayet gerekirse yedinci maçlar tekrar konut sahibi avantajı olan ekibin kentinde düzenlenirdi. 2013-14 dönemin başlamasından sonra format 2-2-1-1-1 olarak değiştirilmiştir. Buna nazaran Birinci iki maç ligi daha düzgün pozisyonda bitiren kadronun meskeninde oynanır. Üçüncü ve dördüncü maçlar başka ekibin kentinde yapılır. Beşinci maç tekrar konut sahibi avantajı olan ekibin meskeninde oynanırken altıncı maç tekrar başka kadronun meskeninde düzenlenir. Yedinci yani serinin son maçı ligi güzel yerde bitiren ekibin meskeninde oynanır ve seri biter.

Los Angeles Lakers ve Boston Celtics 17 kere ile en çok şampiyon olan gruplardır. 6 sefer şampiyon olan Chicago Bulls ve Golden State Warriors kadroları da lig tarihinde en şampiyon olan öteki iki kulüptür.

NBA finali kaç maç üzerinden oynanıyor? NBA final serisi ne kadar, kaç maç sürüyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir