featured

Neler varmış neler: Squid Game dizisi hakkında ilk defa duyacağınız ilginç bilgiler!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Netflix’in 2021 yılında seyirciye sunduğu ve dünyanın en tanınan dizileri listesine ismini yazdıran Squid Game, husus bakımından sinema dünyasında bir birinci olması, kıssası ve başarılı oyuncu takımı ile milyonlarca insanı ekran başına kilitlemeyi başardı. Bununla bir arada büyük bir hayran kitlesine sahip oldu. Bizler de Squid Game dizisi ile ilgili birinci sefer duyacağınız farklı bilgileri sizler için hazırladık. Ufak tefek spoilerlar olduğunu şimdiden belirtelim.

Squid Game ile ilgili farklı bilgiler!

Diziyi pek çok stüdyo reddetti

Dizinin direktör koltuğunda oturan Hwang Dong-hyuk, Squid Game’in senaryosunu 2008 yılında yazmaya başladı ve bir yıl sonra bitirdi. Daha sonrasında ise projeyi hayata geçirmek için stüdyolar ile görüşmeye başladı.

Ancak Dong-hyuk, Squid Game projesine yatırım yapmak için 10 yıl boyunca hiçbir stüdyoyu ikna edemedi. Zira dizi çok fazla şiddet içeriyordu. En sonunda ise Netflix’in kapısını çalan Dong-hyuk, şirketle bir mutabakat imzaladı ve Squid Game dizisi için çalışmalara başlandı.

Başlangıçta farklı bir ismi vardı

Netflix, 2019 yılında dizinin ismini “Round Six” olarak açıklamıştı. Duyanların garip karşıladığı bu isim, oyuncuların oynadığı 6 oyunu temsil ediyordu. Daha sonrasında ise dizinin ismi sessiz sedasız, hiçbir duyuru yapılmadan Squid Game olarak değiştirildi ve 2021 yılında da bu biçimde yayımlandı. Squid Game ise Kore’de küçük çocukların oynadığı bir oyundur. Birebir vakitte dizinin son kısmında, oyunculara oynatılan oyunun da ismidir.

Dizinin birinci kısmındaki telefon numarası, gerçek birisine aitti

Squid Game, birinci kısımda ana karakter Seong Gi-hun’ın oyuna davet almasıyla başladı. Bir kişi ona yaklaştı ve oyuna davet ederek, bir kartvizit uzattı. Dizide bütün yarışmacılar, bu kartvizitteki numarayı arayarak oyuna katılıyorlardı.

Ancak bu telefon numarası kurgusal değildi. Gerçek bir şahsa aitti. Numaranın sahibi, MBC mecmuasına verdiği röportajda dizi yayımlandıktan sonra aramalar almaya başladığını söyledi. Ayrıyeten gece boyunca telefon görüşmelerinin yanı sıra kısa bildiriler ve fotoğraflar de gönderildiğini, lakin numarasını 10 yıldır kullandığı ve işiyle irtibatlı olduğu için değiştiremediğini de kelamlarına ekledi.

Daha sonrasında Koreli bir lider adayı, bu bireye, 100 milyon won (yaklaşık 85 bin dolar) karşılığında telefon numarasını satın alma teklifi yaptı. En sonunda ise Netflix, ilgili sahnelerde düzenleme yaparak numarayı gizledi.

Aslında sinema olacaktı

Dizinin imalcisi Hwang Dong-hyuk, Eylül 2021’de Variety mecmuasına verdiği bir röportajda Squid Game’in aslında uzun müddetli bir sinema olarak yazıldığını söyledi. Daha sonrasında ise senaryosu uzun olduğu için diziye çevrildiğini kelamlarına ekledi. Dong-hyuk, daha evvel Silenced ve The Fortress üzere pek çok başarılı sinemanın direktör koltuğunda oturdu.

Yarışmacıların giydiği üniformalar, dizi setinin başına bela oldu

Oyuna katılmayı kabul eden bütün yarışmacıların giymek zorunda olduğu yeşil renkli üniformalar, tam manasıyla dizi grubunun başına bela oldu. Squid Game’in imalcisi Hwang Dong-hyuk, Netflix’in Still Watching görüntüsünde üniformaların kalitesiz materyallerden yapıldığını söyledi.

Dong-hyuk, üstelik bu üniformaların dizi setini tozlu hale getirdiğini, hatta nefes almanın bile bazen zorlaştığını söyledi. Ayrıyeten kimi oyuncuların toza alerjisi olması nedeniyle yüzlerinin kızardığını ve bu sebepten dolayı zorluk çektiklerini söz etti.

Oyuncu 240, aslında erkek olacaktı

Squid Game’de 240. oyuncusu olan Lee Yoo-mi’nin canlandırdığı Ji-yeong, aslında bir erkek karakter olacaktı. Fakat direktör, 240 sayısının bir bayan için daha uygun olduğunu düşündü ve senaryoda ufak bir değişikliğe gidildi.

Kalamar oyunu için gerçek temperli cam kullanıldı

Dizinin son kısmında oynanan kalamar oyununda yarışmacılar, dar bir köprü üzerinde temperli cam panellere basmak zorunda kalır. Buradaki maksat, camlara basarak köprüden geçmekti. Bu camların kimileri kırılıyorken, kimileri ise kırılmıyordu. Bu nedenle düşünerek seçim yapmaları gerekiyordu.

Dizinin direktörü, çekimler sırasında kırılmaz cam yerine hakikaten kırılabilen temperli camlar kullandı. Bu bahisle ilgili verdiği bir röportajda, oyuncuların gerçek bir endişe hissetmelerini ve bu yüzden temperli cam kullanıldığını söyledi.

Yönetmen, gerilimden birkaç dişini kaybetti

Yönetmen Dong-hyuk, bir söyleşide senaryoyu yazarken çok derecede gerilimli olduğu için 6 tane dişini kaybettiğini söyledi. Buna ek olarak yalnızca birinci iki kısmın tamamlanmasının altı ay sürdüğünü ve birtakım sorunlar yaşandığını da kelamlarına ekledi.

Bu içeriğimizde Squid Game dizisi ile ilgili enteresan bilgilerden bahsettik. Pekala sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Neler varmış neler: Squid Game dizisi hakkında ilk defa duyacağınız ilginç bilgiler!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir