Netflix’in elinde patladı: Şifre paylaşım yasağı yarardan çok zarar getirdi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz haftalarda Netflix şifre paylaşımlarıyla alakalı yeni bir düzenleme getirdi. Bu düzenleme kapsamında 1 hesabı yalnızca 1 hane üyeleri kullanabilecekti. Yani anne, babanız yahut konut arkadaşınızla şifrenizi paylaşabilirsiniz ama aynı meskende yaşamadığınız bireylerle paylaşamazsınız. Fakat bu yasak Netflix’e kardan çok ziyan getirdi. İşte Netflix şifre paylaşma yasağı ve sonuçları hakkında detaylar…

Netflix şifre paylaşma yasağı kar ettirmesi gerekirken ziyan ettirdi!

Amerika merkezli dijital yayın platformu Netflix, geçtiğimiz haftalarda yeni düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemelere nazaran şifrenizi tıpkı meskende yaşamadığınız bireylerle paylaşmanız yasak. Şifrenizi paylaşmanız halinde Netflix yakın pozisyonlarda bulunmayan ve hesaba giriş yapılan her aygıt için ceza olarak ekstra fiyat talep ediyor. Netflix gelen bu fiyatlarla gelirlerini arttırmanın peşindeydi. Lakin işler çokta istediği üzere ilerlemedi.

Netflix özellikle Twitter’da topa tutuldu. Amazon Prime Görüntü gibi öteki yayın platformları Netflix ile dalga geçtiler. Ve akabinde “hiçbir vakit bu türlü yasaklara muhtaçlık duymayacağız” üzere paylaşımlar yaptılar. Netflix kullanıcılarıysa gelen bu kararın akabinde Twitter’da #CancelNetflix hashtagini başlattılar. Bu hastag altındaki tweetlere bakıldığında birçok kullanıcının nitekim hesaplarını devre dışı bıraktığı görüldü.

Diğer yayıncı kuruluşların alaycı tabirleri, kullanıcılardan gelen yansılar ve hesap iptallerine bakıldığında Netflix için işlerin uyguna gittiğini söylemek epeyce sıkıntı. İlerleyen günlerde şirket karlılık artışı raporlamayı hedeflediğini bildirdi. Resmi kar oranlarıyla ilgili olaraksa Netflix’ten bir açıklama yok.

Netflix şifre paylaşma yasağına takılmadan nasıl şifremi paylaşabilirim?

Netflix, Netflix hesabını mesken dışından biriyle paylaşmak isteyen kullanıcılar için iki seçenek sunuyor:

  1. Üyelik Transferi: Hesabınızdaki biri, kendi üyeliğine sahip olabilir ve üyelik fiyatını kendi ödeyebilir. Profillerini yeni bir hesaba aktararak, ana hesaptan bağımsız olarak kendi ferdi aboneliklerine sahip olabilirler.
  2. Hesabı 7,99 dolar karşılığında Paylaşın: Öteki bir seçenek olarak, Netflix hesabınızı birebir meskende yaşamayan biriyle paylaşabilirsiniz. Bunun için “Netflix Hesap Paylaşımı” planına abone olmanız gerekmektedir. Bu seçenek, aylık 7,99 dolarlık bir fiyatla sunulmaktadır. Paylaşılan hesap parolasını kullanan kişi, sizin bulunduğunuz yerin dışından Netflix’e erişim sağlayabilir. Fakat, bu seçenek tüm abonelere sunulmamaktadır ve öbür birinin hesabını kullanarak yahut üçüncü taraf hizmetleriyle abone olanlar bu plana dahil edilmemektedir.

Peki siz Netflix şifre paylaşma yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Netflix’in elinde patladı: Şifre paylaşım yasağı yarardan çok zarar getirdi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir