featured

Nokia ve Apple güçlerini birleştirdi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple ve Nokia ortasında yeni bir patent muahedesi imzalandı. Uzun yıllık bu kontrat kapsamında Apple, teknoloji devinin patentlerini kullanabilecek. Nokia tarafından yapılan duyuruya nazaran bu patentlerin başında 5G teknolojileri yer alacak.

Apple, 5G için Nokia’nın patentlerini kullanacak

Nokia ve Apple ortasında devam eden patent muahedesi 2023’te sona erecekti. Bunun üzerine harekete geçen iki şirket, uzun vadeli yeni bir lisans mutabakatı imzaladıklarını duyurdu. 5G teknolojisi alanındaki çalışmaları kullanmak isteyen Apple, mutabakat karşılığında ne kadar ödeme yaptığını açıklamadı.

Apple’ın iPhone ailesine 5G teknolojilerini adapte etmek için çalışıyor. iPhone 12 yahut sonraki modelleri, belli operatörlerin 5G ağlarıyla uyumlu çalışabiliyor. Bu hususta Nokia’nın patent portföyü ve yenilikçi teknolojilerini kullanmayı tercih ediyor.

Teknoloji devinin 5G teknolojisiyle ilgili 5 binden ve toplamda ise 20 binden fazla patente sahip olduğu biliniyor. Nokia, sahip olduğu bu lisansları mutabakat yaptığı şirketlere açabilir. Nokia’nın en büyük müşterileri ortasında Apple ve Samsung üzere firmalar bulunuyor.

Nokia ve Apple ortasındaki iş birliği, iki şirketin yasal uyuşmazlık yaşadığı 2017’ye kadar uzanıyor. Evvelki muahedenin mühleti dolmak üzereyken, her iki taraf da iş birliğini genişletmeyi ve lisanslarını birbirlerine pazarlamayı tercih etti.

Öte yandan Apple’ın bir müddettir kendi 5G modemlerini geliştirdiğini hatırlatmak gerekiyor. Halihazırda bu kesimleri Qualcomm’dan alan şirket, iPhone SE 4 modelinde kendi modemlerine yer verebilir.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Nokia ve Apple güçlerini birleştirdi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir