featured

Normalleşme için Suriye’den çekilmeyi şart koşan Esad, Türkiye’yi Rusya’ya şikayet etti: Rahatsızız

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara-Şam ortasında olağanlaşma uğraşları gündemdeki yerini koruyor. 11 yıllık ortanın akabinde mayıs ayında Moskova’da dış işleri bakanları nezdinde iki ülke ortasında üst seviye bir temas kurulmuştu. Bağlantıların olağanlaşması için Türkiye‘nin Suriye‘den çekilmesini isteyen Esad idaresi, Türkiye‘yi Rusya‘ya şikayet etti.

TÜRKİYE, SURİYE’NİN TALEBİNE SICAK BAKMIYOR

İki ülke her ne kadar ilgileri olağanlaştırmak istese de sunulan kaideler Ankara-Şam için iki zıt kutup üzere. Suriye, Türk askerinin ülkeden büsbütün çekilmesini ön talep olarak masaya koyarken, Türkiye de bunun terörle uğraşa ağır darbe vuracağına inandığı için durumundan geri adım atmıyor.

“RAHATSIZIZ”

Son olarak Ankara-Şam çizgisinde arabuluculuk yapan Rusya‘nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Esad ile bir ortaya geldi ve Türkiye’yle bağlantıları masaya yatırdı. Suriyeli mültecilerin ülkeye dönüşünün de ele alındığı görüşmede Esad, Türkiye’nin Suriye’den asker çekmeme konusundaki “inatçı tavrından” rahatsız olduklarını Rusya tarafına iletti.

ESAD KURAL KOŞUYOR

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın aktardığı habere nazaran Esad, Türk askeri Suriye topraklarından çekilmeden Türkiye ile olağanlaşmaya kapalı olduklarını bir defa daha lisana getirdi.

Normalleşme için Suriye’den çekilmeyi şart koşan Esad, Türkiye’yi Rusya’ya şikayet etti: Rahatsızız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir