featured

Novak Djokovic’in zafer sonrası kameraya yazdıklarına tepkiler çığ gibi: Kosova, Sırbistan’ın kalbidir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa Açık erkeklerde Novak Djokovic, Aleksander Kovacevic’i 6-3, 6-2 ve 7-6’lık setlerle 3-0 yenerek 2. çeşide çıktı. Çabanın akabinde Sırp raketin kameraya yazdığı cümle ise gündem oldu.

“KOSOVA, SIRBİSTAN’IN KALBİDİR”

Roland Garros’ta 2. çeşide yükselen Djokovic, müsabakanın akabinde kameraya “Kosova Sırbistan‘ın kalbidir. Şiddeti durdurun” yazdı. Sırp raketin Kosova’yı Sırbistan‘ın modülü olarak görmesine reaksiyon yağdı.

NE OLMUŞTU?

23 Nisan’da Kosova’nın kuzeyinde yapılan fevkalâde mahallî seçimleri Arnavut siyasi partilerinin adayları kazanırken, bölgede çoğunluğu oluşturan Kosovalı Sırplar seçimi boykot etmişti. Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor. Kosova, 117 ülke tarafından “bağımsız devlet” olarak tanınmasına karşın kuzeyinde devam eden etnik gerginlikler ve Birleşmiş Milletler’e üye olamaması nedeniyle “Avrupa’nın donmuş ihtilaf bölgelerinden biri” biçiminde nitelendiriliyor. Muhakkak aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, Avrupa Birliği arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilgilerin olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

Novak Djokovic’in zafer sonrası kameraya yazdıklarına tepkiler çığ gibi: Kosova, Sırbistan’ın kalbidir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir