featured

Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar ne oldu? Kimler alabilecek? Fiyatlar ne kadar olacak?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geride bıraktığımız Cumhurbaşkanı seçimlerinden evvel neredeyse tüm adaylar ve partiler gençlere (öğrenciler) yönelik vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar vaadinde bulundu. Hakikaten seçim sürecini artık geride bıraktık. Pekala verilen kelamlar ne olacak? Gençler vergisiz telefon ve bilgisayar alabilecek mi?

Öğrenciler ne vakit vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar alacak?

Cumhurbaşkanlığı seçimi tamamlandı ve 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kere daha koltuğa oturdu. Şimdiyse tüm gençlerin gözü verilen vaatlerde. Bunların başında da öğrencilere 1 defalığa mahsus sunulacağı söylenen vergi indirimi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Gençlerimize bir kereye mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacağız, ayrıyeten aylık 10 GB fiyatsız internet vereceğiz.”

Bugün son paylaşılan haberlere nazaran ise cep telefonunda vergi muafiyetinden ön lisans ve lisans kısımlarında eğitim alan üniversite öğrencileri yararlanacak. Lakin rastgele bir yaş hududu olacağına dair bir bilgi yer almıyor.

Ek olarak, vergi muafiyetinin ne vakit uygulanacağı da şimdi söylenmedi. Ancak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi şimdi belirlenmediği için bu mevzunun 2. plana koyulduğu söyleniyor. Hasebiyle evvel bakanlar belirlenerek atanacak, daha sonra vergi muafiyeti masaya yatırılacak.

Genel olarak karne ikramı bekleyen gençlerin yaz aylarında gerçekleşmesini istediğini biliyoruz. Lakin üniversite öğrencilerine yönelik bir muafiyet olacağı için önümüzdeki eylül ayına kadar sarkabileceği de ihtimal dahilinde. Pekala fiyatlar nasıl olacak?

Vergisiz telefon ve bilgisayar fiyatları

Öncelikle laptop, notebook yahut öteki ismiyle dizüstü bilgisayardan bahsedelim. Bu aygıtlardan yüzde 18 oranında KDV alınıyor. Münasebetiyle 10 bin TL düzeyindeki bir aygıt, vergi muafiyetiyle birlikte 8 bin 200 TL’ye, 40 bin TL’lik olan da 32 bin 800 TL’ye alınabilecek.

Fakat akıllı telefonlarda bu makas güzelce açılıyor. Çünkü Türkiye’ye geliş fiyatının üzerine evvel yüzde 1 Kültür Bakanlığı hissesi, akabinde yüzde 12 TRT bandrol fiyatı ekleniyor. Sonrasında ise yüzde 50 ÖTV ve ÖTV dahil edilen meblağdan yüzde 18 KDV alınıyor.

Neticede ise yüzde 100.2 oranında, telefonun fiyatını geçen, bir vergi alınmış oluyor. Bu nedenle kabaca telefon fiyatlarının vergi muafiyetiyle birlikte yarı yarıya düşeceğini söyleyebiliriz. Dilerseniz aşağıdaki örnek fiyatlara bakabilirsiniz.

iPhone 14 Pro 128 GB vergisiz fiyatı

Telefonun Türkiye geliş fiyatı 1107.7 dolar
Telefonun Türkiye satış fiyatı 45 bin 999 TL
Kültür Bakanlığı (yüzde 1) 230 TL
TRT bandrolü (yüzde 12) 2 bin 784 TL
ÖTV (yüzde 50) 12 bin 994 TL
KDV (yüzde 18) 7 bin 16 TL
Toplam vergi (yüzde 100.2) 23 bin 25 TL
Vergi muafiyetli fiyatı 22 bin 974 TL

Galaxy S23 128 GB vergisiz fiyatı

Telefonun Türkiye geliş fiyatı 722.4 dolar
Telefonun Türkiye satış fiyatı 29 bin 999 TL
Kültür Bakanlığı (yüzde 1) 150 TL
TRT bandrolü (yüzde 12) 1.816 TL
ÖTV (yüzde 50) 8 bin 474 TL
KDV (yüzde 18) 4 bin 576 TL
Toplam vergi (yüzde 100.2) 15 bin 16 TL
Vergi muafiyetli fiyatı 14 bin 983 TL
Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar ne oldu? Kimler alabilecek? Fiyatlar ne kadar olacak?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir