featured

Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayarda son durum!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geride bıraktığımız Cumhurbaşkanı seçimlerinden evvel neredeyse tüm adaylar ve partiler gençlere (öğrenciler) yönelik vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar vaadinde bulundu. Hakikaten seçim sürecini geride bıraktık. Pekala gençler vergisiz telefon ve bilgisayar alabilecek mi? İşte mevzuyla ilgili son açıklama…

Öğrenciler ne vakit vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar alacak?

Cumhurbaşkanlığı seçimi tamamlandı ve 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir sefer daha koltuğa oturdu. Şimdiyse tüm gençlerin gözü verilen vaatlerde. Bunların başında da öğrencilere 1 seferliğe mahsus sunulacağı söylenen vergi indirimi.

Peki öğrencilere sunulacak bu hak ne vakit gelecek? Geçtiğimiz günlerde düzenlenen kabine toplantısının akabinde memur artırımından öğrencilere sunulacak vergisiz teknolojik eser hakkı dahil birçok mevzunun temmuz ayında masaya yatırılacağı söylendi. Münasebetiyle en erken temmuz sonu, tahminen de ağustos ve eylül aylarında, yani okullar açılmadan evvel sunulacağını söyleyebiliriz.

Vergi indirimli telefon ve bilgisayar fiyatları ne kadar olacak?

Öncelikle laptop, notebook yahut başka ismiyle dizüstü bilgisayardan bahsedelim. Bu aygıtlardan yüzde 18 oranında KDV alınıyor. Münasebetiyle 10 bin TL düzeyindeki bir aygıt, vergi muafiyetiyle birlikte 8 bin 200 TL’ye, 40 bin TL’lik olan da 32 bin 800 TL’ye alınabilecek.

Fakat akıllı telefonlarda bu makas düzgünce açılıyor. Çünkü Türkiye’ye geliş fiyatının üzerine evvel yüzde 1 Kültür Bakanlığı hissesi, akabinde yüzde 12 TRT bandrol fiyatı ekleniyor. Sonrasında ise yüzde 50 ÖTV ve ÖTV dahil edilen meblağdan yüzde 18 KDV alınıyor.

Neticede ise yüzde 100.2 oranında telefonun fiyatını geçen bir vergi alınmış oluyor. Bu nedenle kabaca telefon fiyatlarının vergi muafiyetiyle birlikte yarı yarıya düşeceğini söyleyebiliriz. Bu da kabaca 30 bin TL’lik aygıtın öğrenciler için 14 bin 999 TL üzere bir etikete sahip olacağı manasına geliyor.

Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayarda son durum!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir