featured

OLED ekranlar MacBook’u kurtaramayacak: Satışlar düşüşte!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mac ve iPad satışlarının gerilemesi, Apple’ın üretim ortaklarını huzursuz etti. Samsung Display ve LG Display’in milyarlarca dolarlık OLED ekran yatırımı, beklenen sonucu veremeyebilir. Şirketler, Apple’a çekincelerini bildirdi.

OLED ekranlı Macbook ve iPad satışları nasıl olacak?

Samsung Display ve LG Display, MacBook ve iPad’e OLED ekran üretmek için özel yatırım yapacaklarını duyurdu. Şirketler, bu atak ile OLED panel pazarına hakim olmak istiyor. OLED ekranların 2024 yılında iPad’lere ve 2026 yılında ise MacBook’lara gelmesi bekleniyor.

Hem Samsung hem de LG, panel için özel tasarlanmış yeni üretim çizgileri inşa etmek istiyor. Samsung, sekizinci jenerasyon cam katmanları kullanmayı; LG ise altıncı kuşak cam katmanlara geçiş yapmayı düşünüyor. Lakin yakın tarihli bir rapor, MacBook ve iPad satışlarının şirketleri endişelendirdiğini gösterdi.

Ekran paneli üretim sınırının oluşturulması en az bir yıl sürüyor. Bundan ötürü ekipmanların vaktinde yerleştirilmesi çok değerli. Lakin iPad ve MacBook satışlarındaki düşüşler, Aple ortaklarını rahatsız etti. Ayrıyeten Apple’ın panel başına ödeyeceği fiyat ve satın alacağı ölçü da belirsizliğini koruyor.

Mac satışlarında 2023’ün ikinci çeyreğinde bir epey düştü. Apple’ın raporuna nazaran Mac satışları, geçtiğimiz yılki 10,4 milyar dolardan 7,2 milyar dolara geriledi. iPad satışları ise yıllık bazda 7,6 milyar dolardan 6,7 milyar dolara düştü.

OLED ekranların iPad ve MacBook fiyatlarını artırma ihtimalini göz önünde bulundurursak, satışların biraz daha düşeceğini bekleyebiliriz. Bu durum ise LG ve Samsung’un OLED konusundaki yatırımlarını boşa çıkarabilir.

OLED ekranlar MacBook’u kurtaramayacak: Satışlar düşüşte!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir