featured

Ön Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İhtiyaçlarını karşılamak üzere bankalardan finansal tahlil talebinde bulunan müşteriler için en yaygın hizmetlerden biri olan kredi, onay için muhakkak şartların değerlendirildiği bir süreç sonrasında müşteriye sunulur. Gelişen teknoloji ve yaygınlaşan dijitalleşmenin tesiriyle kredi kıymetlendirme süreçleri bir oldukça kolaylaşırken, müşterilerin kredi müracaatları da birinci etapta online kanallar üzerinden kıymetlendirilir.

Kredi talebinde bulunmak isteyen müşteriler, artık şubeye gitmek zorunda kalmadan da kredi başvurusu yapabilir ve her vakit için kesin olmasa dahi kredi başvurusu konusunda süratli bir kıymetlendirme gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Şayet siz de şubeye gitmeden kredi müracaatında bulunmak istiyorsanız gelin, ön onaylı kredi ne demek ve nasıl alınır sorularının cevaplarına birlikte göz atalım.

Ön Onaylı Kredi Nedir?

Ön onaylı kredi, kredi eserlerini talep eden müşteriler için banka tarafından yapılan birinci kıymetlendirme sonucunda uygun görülen kredidir. Telefon, internet, taşınabilir uygulama ya da kısa bildiri yoluyla gerçekleştirilen kredi müracaatlarında şayet olumlu bir kıymetlendirme kelam konusu olursa, müşteri için kredi ön onayı sağlanır. Bu etapta müracaat olumsuz da karşılanabilir ve süreç son bulabilir.

Müşterilerin vakitten tasarruf etmesini sağlayan ve kredi süreçlerini şubeye gitmeden dakikalar içinde gerçekleştirmesine kolaylık tanıyan ön onaylı kredi hizmeti, sırf belli kredi çeşitlerinde sağlanır. Bununla birlikte ön onaylı kredinin onaylanması için birtakım prosedürler, şartlar ve gerekli durumlarda ibraz edilmesi gereken evraklar kelam bahsidir.

Hangi Kredilerde Ön Onay Vardır?

Kolaylıkla başvurup gerekli şartları sağlamanız halinde ön onay alabileceğiniz Garanti BBVA Süratli Kredi kapsamında muhakkak kredi tipleri üzerinden müracaat yapabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi

Bireysel Muhtaçlık Kredisi için eğitim, sıhhat, iş, tatil ve alışveriş üzere alanlarda kullanmak üzere almak için Garanti BBVA Taşınabilir üzerinden müracaat yapabilirsiniz. Şayet gerekli şartları sağlıyorsanız ve dokümanlarınızı eksiksiz bir halde ibraz ettiyseniz ön onaylı kredi başvurusu için süratlice ön onay alabilirsiniz.

Alışveriş kredisi

Garanti BBVA tarafından sağlanan ön onaylı Alışveriş Kredisi sayesinde Türkiye’nin en kıymetli e-ticaret sitelerinden süratli, inançlı ve kolay bir biçimde alışveriş yapabilirsiniz. Ön onaylı kredi veren bankalar ortasında uygun ödeme şartları ve faiz oranlarıyla ön plana çıkan Garanti BBVA ön onaylı kredi ile e-ticaret sitelerindeki yüzlerce eseri taksit imkanlarıyla satın alabilirsiniz. Alışveriş kredisi sırasında bankadan size sağlanan fiyat, direkt e-ticaret hizmetini sunan kuruluşa aktarılır ve satın aldığınız eser için ödemeniz tamamlanır.

Ön onaylı alışveriş kredisinden yararlanmak isterseniz sigorta/tahsis fiyatı ödemeye ve gelir evrakı beyanına gereksinim duymadan Garanti BBVA İnternet Bankacılığı üzerinden çarçabuk müracaat gerçekleştirebilirsiniz.

Borç transferi – Borç kapatma kredisi

Ön onaylı Borç Transferi kredisinden yararlanarak öteki bankalardaki ferdî borçlarınızı uygun oranlarla Garanti BBVA’da tek çatı altında toplayabilirsiniz. Ön onaylı Borç Transferi kapsamında 36 aya varan taksit imkanlarından yararlanabilirsiniz ve borç transferi için evrak masrafı ödemezsiniz. Ön onaylı kredi sorgulama süreçleri için Garanti BBVA Taşınabilir ya da 444 0 335 Anında Kredi Dayanak Hattı’ndan yardım alabilirsiniz.

Kredi Ön Onayı için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Garanti BBVA ön onaylı süratli kredi müracaatında bulunmak için sağlamanız gereken birtakım şartlar vardır:

 • Hızlı kredi başvurusu ve çekme süreci için 18 yaşından büyük olmalı ve Garanti BBVA müşterisi olmalısınız.
 • Kredi Kayıt Ofisi (KKB) tarafından belirlenen kredi notunuzun ve risk raporunuzun kredi almak içi uygun düzeylerde olması gerekli. Bunun için ödemelerinizi tertipli yapmış olmanız ve yasal takibe düşmemiş olmanızda fayda var.
 • Gelir beyanı ve maaş bordrosu sunmalısınız. Şayet sabit fiyatlı ve sigortalı olarak çalışıyorsanız, gelirinizi kolaylıklıkla doğrulayabilirsiniz.
 • Eğer ipotek durumu var ise ve evliyseniz eşinizin de onayını kanıtlayan resmi müsaade dokümanını ibraz etmelisiniz.

Ön Onaylı Kredi Nasıl Alınır?

Garanti BBVA ön onaylı krediden yararlanmak isterseniz, Kişisel Gereksinim Kredisi için dijital kanallar üzerinden kredi müracaat formunu doldurmanız gerekir. Bu etapta, ne kadar kredi istediğinizi ve dilediğiniz taksit mühletini belirterek kredi müracaatınızı tamamlayabilirsiniz.

Alışveriş kredisinden yararlanmak için ise Garanti BBVA ile mutabakatlı olarak hizmet sunan e-ticaret sitelerinden alışveriş yaptığınız sırada ödeme tercihi olarak Alışveriş Kredisi seçeneğini pahalandırmak isteyebilirsiniz. Borç kapatma ya da borç transferi kredisi için ise Garanti BBVA Taşınabilir, ve Garanti BBVA Telefon Bankacılığı üzerinden takviye alabilirsiniz.

Kredi Ön Onayından Sonra Kredi Kesin Verilir mi?

Ön onaylı kredi başvurusu yapmanızın akabinde şayet olumlu sonuç alırsanız banka tarafından bilgileriniz denetim edilir. Şayet bankaya ön onay sırasında aktardığınız bilgilerin tümünün doğruluğunu kanıtlayan dokümanları ibraz ederseniz, yeni bir süreç başlar. Bu süreçte ise dokümanların teyit edilmesi ve geçerliliği sorgulanır.

Banka tarafından belirlenen kriterlere nazaran müracaat sırasında ibraz ettiğiniz bilgiler, evraklar ve talep ettiğiniz kredinin detayları incelenir. Bütün süreçler olumlu olarak sonuçlandığı takdirde kredinizi kullanmak için size sunulan dijital kontratları onaylamanız gerekir. Ardından krediniz hesabınıza geçer ve dilediğiniz üzere kullanabilirsiniz.

Ön Onaylı Kredi Neden Çıkmaz yahut İptal Olur?

Kredi Neden Ön Onay Almaz?

Bazı durumlarda ön onaylı kredi müracaatları kabul görmeyebilir ya da en son olarak sonuçlandırılamayabilir. Bu durumlarda banka siyasetleri, müşterinin kredi notu, sicil kaydı, borçluluk durumu ve ipotek durumu üzere faktörler ön plana çıkar.

İşte ön onaylı kredi müracaatlarının reddedilmesinde tesirli olan faktörlerden kimileri:

 • Müşterinin kredi notunun ve risk durumunun banka kriterlerine nazaran uygun görülmemesi,
 • Müşterinin gelir durumunun ve başvurduğu kredi şartlarının ödeme düzenliliği bakımından örtüşmemesi,
 • Geçmiş kredili eserlerdeki ödeme zahmetleri ve düzensizlikleri,
 • Geçmiş kredili eserlerdeki ödeme performansından ötürü kara listede yer almak,
 • Geçmişte makul sayıda kredili eser müracaatının reddedilmiş olması.

Eğer ön onay aldıysanız dahi bu kesin olarak krediyi kullanabileceğiniz manasına gelmez. Kredi ön onay süreci, bir manada kredi almak için uygulanan birinci adım olarak görülür. Kredi ön onay müracaatının temel maksadı, müşteriler için vakit tasarrufu sağlamak ve gerekli durumlarda farklı alternatiflere yönlendirilmesini kolaylaştırmaktır.

Bunların yanı sıra şayet ön onaylı kredinizi kullanmak istemezseniz, kredinizi iptal etme imkanınız da bulunmaktadır. Bankanızın size sağladığı ön onaylı krediyi kullanmak istemezseniz, bankanız ile irtibata geçerek kredi müracaatınızın iptal edilmesini talep edebilirsiniz. Şayet ön onaylı kredinizi kullanmazsanız ve bankanızla irtibata geçerek iptal talebinde bulunmazsanız, ön olaylı krediniz 14 gün içerisinde zaten iptal edilir.

Ön Onaylı Kredi için Gereken Dokümanlar Nelerdir?

Garanti BBVA üzerinden ön onaylı Süratli Kredi kullanmak için ibraz etmeniz gereken dokümanlar:

 • T.C. Kimlik Kartı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dökümü
 • Maaş bordrosu

Bu dokümanları bankaya elden teslim edebileceğiniz üzere çevrimiçi müracaat sırasında da sisteme çarçabuk yükleyebilirsiniz.

Garanti BBVA, ayrıcalıklı finansal tahlilleri ile her vakit siz pahalı müşterilerinin yanında olur. Siz de muhtaçlık duyduğunuz anlarda uygun ödeme şartları ve faiz oranları ile kredili eserlere başvurmak isterseniz çabucak Garanti BBVA Taşınabilir ve 444 0 333 numaralı sınır üzerinden Garanti BBVA müşterisi olabilir; Garanti BBVA dünyasının ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

Ön Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir