OnePlus’tan Google Kamera uygulamasına sınırlama!

Pixel serisinde yerleşik olarak bulunan Google Kamera uygulaması, üçüncü taraf geliştiricilerin hazırladığı modlar ile öteki akıllı telefonlara yüklenebiliyor. GCam, çekim kalitesini ve yeteneklerini kendi aygıtlarındaki dahili kamera yazılımına kıyasla daha başarılı bulanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Uygulamanın özellikleri, modlar ile yüklendiği telefonda kısmen de olsa etkinleştirilebiliyor.

OnePlus, Google Kamera kullanıcılarını kızdıracak bir karara imza attı. Akıllı telefonlarında uygulamaya erişim sınırlaması getireceği ortaya çıktı. Kardeş şirket OPPO’nun ColorOS yüklü aygıtlarında da var olan sınırlamayı OnePlus’ın da uygulaması üzerine, kullanıcılar adeta reaksiyon silsilesi başlattı.

Google Kamera sınırlaması OxygenOS 12 (Android 12) ile başlayacak

Android Police’nin aktardığı bilgilere nazaran, Android 12 tabanlı OxygenOS 12 yüklü OnePlus aygıtlarda Google Kamera’nın yardımcı kamera sensörlerine erişmesine müsaade verilmeyecek. Birincil olmayan ultra geniş açılı kamera, makro ve telefoto sensörler sadece OnePlus’ın kendi kamera uygulaması ile çalışma yetkisine sahip olacak.

Öbür yandan, erişim sınırlaması ana kamerayı kapsamıyor. Bu da, Google Kamera’nın OnePlus akıllı telefonlarda hala kullanılabileceği manasına geliyor. Lakin uygulama makro yahut telefoto lens üzere yardımcı kameralara erişemeyeceği için, bu sensörlerin yeteneklerinden faydalanamayacak. Bir öteki deyişle GCam artık tam teşekküllü bir formda çalışmayacak.

Kullanıcılardan OxygenOS 12 reaksiyonu: ‘Güncellemeyin’

OPPO’nun ColorOS yüklü akıllı telefonlarında da var olan Google Kamera sınırlamasının OnePlus’a gelecek olması, düzensizlik çıkardı. GCam uygulamasına ilişkin APK belgelerinin paylaşıldığı bir Telegram kümesinde, ‘GCam’in akılı telefonunuzun tüm sensörleriyle çalışmasını istiyorsanız, OxygenOS 12 güncellemesini yüklemeyin!’ tabirleri kullanıldı.


Kullanıcılardan, OxygenOS 12’ye güncellemeyin daveti

Geçtiğimiz hafta OxygenOS 12 güncellemesi OnePlus 9 ve 9 Pro için yayınlandı. Fakat kullanıcılardan gelen yanılgı bildirimleri, OnePlus’ın geri adım atmasına yol açtı. Şirket OxygenOS 12 güncellemesini geri çekti. Tespit edilen yanılgılı animasyonlar ve bozuk otomatik doldurma üzere yazılımsal problemleri düzelttikten sonra tekrar kullanıma sunacağı bilgisini paylaştı.

Fakat OnePlus, Google Kamera sınırlamasına ait rastgele bir açıklama yapmadı. Kullanıcılar şirketin bu kararından dönmesini temenni etseler de, şimdilik resmi bir bilgi yok.

Yorum yapın