featured

Onun dışında her şeyi gördük: Yerli elektrikli traktöre ne oldu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerli elektrikli traktör olarak geçtiğimiz yıllarda basına lanse edilen ve Cumhurbaşkanı’ndan bakanlara kadar birçok üst seviye bürokratın şahsen binerek test etme talihi bulduğu, 2022 sonunda da özellikleri güncellenen ZY Elektrikli Traktör ne oldu? Seri üretim için 2023 planları devam ediyor mu?

Yerli elektrikli traktör bu yıl seri üretime geçecek mi?

Önder Yol ve Ziraat Teşebbüs Sermayesi iştirakinde kurulan ZY Teknoloji tarafından üretilen yerli elektrikli traktör 2021 yılında 39 farklı alanda yapılan testlerden başarılı sonuçlar almayı başardı. Bunun akabinde seri üretime geçileceği söylenerek gelecek planları açıklandı.

2022 yılının 3. çeyreğinde yapılan açıklamada yerli traktörün üretileceği fabrikanın 2023’e kadar tamamlanacağı ve 2023’te 1200 adet üretileceği söylendi. Hatta devletin şirketten bu sayıyı yıllık 10 bin adete kadar çıkarmasını istediği belirtildi.

Bugün itibariyle 2023 yılının 2. çeyreğini, yani neredeyse yarısını bitirmek üzereyiz. Ancak yerli traktörün seri üretime geçip geçmediği ve fabrikanın hangi basamakta olduğu bilgileri paylaşılmadı. Son olarak geçtiğimiz ocak ayında Tip Onay Belgesi’nin alındığı ve bu sayede yurt dışına da satılabileceği söylendi. Bahisle ilgili aksi bir açıklama yapılmadığı için seri üretime bu yıl başlanacağı varsayımını yapabiliriz.

Yine de üretim bugün başlasa bile birinci yıl için planlanan 1200 adetlik amacın altında kalınacağını belirtelim. Ancak 3. çeyrek sonu yahut 4. çeyrekte bu adımı beklemek daha gerçek olacaktır. Çünkü 3 yıldır seri üretime hazır olduğu söylenen aracın prototiplerini Teknofest üzere etkinliklerde de görmedik.

Bu noktada bir periyot Altay tankında olduğu üzere projede farklı nedenler yahut gereksinimler doğrultusunda yeni bir rotanın çizilmiş olabileceği ve aracın bilinen özellikleri yahut dizaynında değişikliğe gidilmiş olabileceği istikametinde bir algının da olduğunu söyleyelim.

ZY Elektrikli Traktör özellikleri

ZY Elektrikli Traktör, yerli ve yabancı pek çok hibrit traktör projesinden farklı olarak yüzde 100 elektrikli motora sahip bir halde üretilecek. Geçtiğimiz devirde aracın 105 beygir gücüne, 494 Nm torka ve 53 kWh bataryaya sahip olacağı söyleniyordu.

Fakat son güncellemenin akabinde yerli elektrikli traktör bilgileri değişti. Üretime geçmesi beklenen prototipin 318 beygir güce ve 777 Nm torka ve 155+ kWh bataryaya sahip olacağı belirtiliyor. Ama bunun dışındaki özellikler hayli misal.

Örneğin içten yanmalı rakiplerine kıyasla yüzde 90’a varan güç tasarrufu sağladığı söyleniyor. Hatta ZY’nin bilgilerine nazaran 100 kilometrelik arayı 3 TL (2022 verisi) civarında bir maliyetle gidebiliyor. Ayrıyeten elektrik motorunun tüm imkanlarından faydalanan araç en yüksek iş yükü altındayken bile epeyce sessiz bir biçimde çalışmasıyla öne çıkıyor.

Buna ek olarak yeniden elektrikli tabiatı gereği bakım masrafları çok daha düşük olacak. Ayrıyeten ZY tarafından açıklanan datalara nazaran de 45 dakikanın altında bir süratli şarj müddetine sahip olacak. Burada kullanılacak şarj ünitesiyse aracın içerisine entegre edilecek.

  • Güç (Bg): 318
  • Tork (Nm): 777+
  • Batarya kapasitesi (kWh): 155+
  • Manevra (Wd): 4+
  • Hızlı şarj: 45 dakikada tam dolum
Onun dışında her şeyi gördük: Yerli elektrikli traktöre ne oldu?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir