Paraya para demeyin: İşte en çok kazandıran yazılım dilleri!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Programlama ve hasebiyle yazılım lisanları her geçen gün popüleritesi artan ve asla muhtaçlığı azalmayan bir alandır. O denli ki gitgide dijitalleşen dünyamızda yazılımcılara olan gereksinim daima artıyor. Lakin yazılımcı olmak için öğreneceğiniz lisanları emelinize uygun ve yanlışsız seçmek değerli. Şayet yüksek meblağlar kazanmak istiyorsanız öne çıkan birtakım lisanlar var. Pekala en çok kazandıran yazılım lisanları hangileri?

En çok kazandıran yazılım dilleri!

1-) Java

Java, yazılım geliştirme meslekleri için çok tanınan bir lisandır. Bu lisanı web uygulamaları, genel hizmet uygulama programlama arabirimleri (API’ler) ve back-end dediğimiz sistemin mimarisini oluşturan, data tabanı idaresini planlayan, sunucu ayarlamalarından sorumlu, sistemin azamî düzeyde verimli ve süratli çalışmasını sağlayan alan için kullanabilirsiniz.

Java güçlü bir formda yazılmış bir lisandır, bu nedenle öğrenirken zorluk yaşamanız beklenen. Lakin sabırla çalışmanızı sürdürürseniz başarılı olacağınız da su götürmez bir gerçek.Performans ve karmaşıklık istikrarı, bilhassa kodun ağır data sürece yahut karmaşık matematik süreçleri yürütmesi, Java’yı web geliştirmede back-end kısmında kullanmanız için eksiksiz bir lisan haline getirir. Ayrıyeten birçok geliştirici, taşınabilir aygıtlar için uygulamalar oluşturmak üzere Java’yı kullanır.

2-) C#

C#, C programlama lisanları ailesindeki çağdaş bir programlama lisanıdır. C, C++ ve Java ile pek çok benzerliği olan C#, öğrenmesi kolay bir lisandır. Geliştiriciler için okuması kolay, üst seviye bir programlama lisanıdır. C# obje yönelimlidir (OOP), münasebetiyle bulut tabanlı uygulamalar, web siteleri, programlar ve oyunlar oluşturmak için kullanışlıdır.

En yaygın olarak oyunların oluşturulması ve web sitesi geliştirme için kullanılır. Bu nedenle bu alanlarda üretim yapmak istiyorsanız C# sizin için adeta biçilmiş bir kaftan. Lisanı öğrenip CV’nize ekledikten sonra ilgili alanlarda hoş meblağlar kazanabilirsiniz.

3-) JavaScript

JavaScript’te programlama, sanayi standardı araçlarla daha kolay hale geldi. HTML ve CSS şu anda mevcut birçok teknolojik sistemin temelidir, lakin bu kullanıcı arayüzlerinin birçoklarından sorumlu ana lisan JavaScript’tir. Kullanıcı tecrübesine odaklanan yahut front-end dediğimiz web sitesinin görsel tarafını oluşturan bireylerce çok yaygın olarak kullanılır. Ayrıyeten back-end kısmında da kullanılabilen bu lisan çok istikametli olmasından ötürü birçok alanda çalışabileceğiniz münasebetiyle âlâ paralar kazanabileceğiniz manasına geliyor.

4-) Python

Python, okunması ve yazılması en kolay lisanlardan biri olup pak kod kullanan tanınan bir kodlama lisanıdır. Kolay öğrenilmesinin tersine çok taraflı ve donanımlı bir lisandır. Çok taraflılığı, onu web uygulaması geliştirmeden görüntü oyunlarına kadar uzanan projeler için tesirli bir araç haline getirir. Günümüzde bilgi bilimi ve makine tahsili alanlarında da tanınan hale geldi. Bu nedenle birçok işi bir lisanı öğrenerek yapmak da doğal olarak size hoş bir gelir ve vakit sağlayacaktır.

5-) C++

C++, C’nin gelişmiş, geliştirilmiş bir versiyonudur. Düşük düzeyli bir lisan olarak, bu programlama lisanı, temel bilgisayar donanımı bilgisi gerektirir. Bu ek bilgi ile C++ öğrenmek, başka lisanları öğrenmeyi kolaylaştırır ve bu da yeni başlayanlar için güzel bir seçimdir. Zira bilgisayarın çalışma ve kod çalıştırma mantığını öğrenirsiniz. Uygulamalar, oyunlar, sinema özel efektleri yahut işletim sistemleri için kullanılır. Hasebiyle çok fazla çalışma alanı vardır. C’yi biliyorsanız çarçabuk C++’a geçebilirsiniz.

6-) SQL

Program yazmak için tasarlanmış bu listedeki öteki lisanların bilakis, SQL (Structured Query Language) bilgi sorgulamak içindir. Programcılar, istenen bilgileri döndüren bir sunucuya SQL data sorguları gönderir. Standartlaştırılmış olsa da, birçok değişken vardır. Değişkenler benzeri olduğundan, bir değişkeni öğrenmek başkalarını öğrenmeyi kıymetli ölçüde kolaylaştırır.

SQL veritabanı sunucuları, kullanıcı profilleri ve gönderiler üzere bilgileri depolayarak birçok web sitesine ve uygulamaya güç sağlar. SQL sırf datalara odaklandığından, meslek fırsatları web yahut taşınabilir uygulama programlamanın önüne geçer. İş zekası analisti yahut bilgi bilimciliği üzere yüksek fiyatlı, talep gören meslek yolları, günlük misyonları için SQL bilgisi gerektirir. Bu alanda çalışanlar da öteki lisanlara nazaran daha azdır.

7-) Rust

Rust, kod içindeki bellek güvenliğini vurgulayan genel emelli bir programlama lisanıdır. Geliştiriciler, sistem programlama ve işlevsel programlama için bu çoklu paradigma lisanını kullanır. Rust, geliştiricilere kodun fonksiyonunu geliştirebilecek düşük seviyeli detaylara odaklanma yeteneği sağlar. Çoklukla kurum içi yazılım geliştirme için kullanılır ve C yahut C++’ya bir alternatif olarak kabul edilir.

Rust, karmaşık bir sözdizimine sahip olduğu için öğrenmesi zordur, bu nedenle bu lisan, mesleklerini genişletmek isteyen tecrübeli geliştiriciler için daha uygundur. Rust bilen kişi sayısı daha az olduğu için de sizi öteki yazılımcıların önüne atar ve iş imkanınız kıymetli ölçüde artar.

8 -) Scala

Geliştiriciler, yüksek hacimli data içeren uygulamalar ve sistemler için genel maksatlı bir lisan olan Scala’yı kullanır. Web hizmetleri oluşturmak yahut çeşitli projeler için back-end kodu yazma konusunda yarar sağlar. Scala obje yönelimli programlama ile fonksiyonel programlamayı birleştirdiği için üst seviye ve karmaşık bir lisandır. Fakat bu iki özelliğinden ötürü sizi patronların gözünde bir cevhere dönüştürebilir.

9-) Elixir

Elixir, büyük hacimli datalar için tasarlanmış genel hedefli bir programlama lisanıdır. Elixir’i web sitelerinin ve uygulamaların back-end tarafını geliştirmek için kullanabilirsiniz. Üst seviye bir lisandır ve geliştiricilerin yüksek kaliteli kodları öbür lisanlardan daha süratli yazmasına imkan tanır. Bu da fark yaratan ayrıntıdır. Her gün sitelerini ve uygulamalarını ziyaret eden çok sayıda müşterisi yahut kullanıcısı olan telekomünikasyon, e-ticaret yahut bankacılık dallarındaki şirketler için mükemmel bir seçimdir.

Elixir, Ruby ve Erlang isimli iki lisanın ortak kümesi üzeredir ve geliştiricilerin öğrenmesi kolaydır. Bu da onu yeni başlayanlar için yeterli bir seçim haline getirir. Üstte bahsettiğimiz şirketlerin bu lisanı tercih etmesi ve bu şirketlerin de yazılımcılarına hoş paralar önerdiğini bildiğimiz için bu lisan yazılımcılara hoş paralar kazandırabilir.

Peki siz en çok kazandıran yazılım lisanları listemiz hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz hangi lisanları biliyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Paraya para demeyin: İşte en çok kazandıran yazılım dilleri!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir