featured

Pazarlık başlamadan 2 bin liralık kriz çıktı! Asgari ücret zammında işveren ve işçi kesiminin uzlaşamadığı bir konu var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçimlerin akabinde tüm gözler temmuz ayında minimum fiyata yapılacak artırıma çevrildi. Minimum Fiyat Komitesi, 13 Haziran tarihinde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın mesken sahipliğinde toplanacak. Hükümet, emekçi ve patron temsilcileri temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni minimum fiyatı belirleyecek.

“UZLAŞMAYLA SONUÇ ÇIKACAK”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bugün mevzu hakkında yaptığı açıklamada, “Komisyon toplanacak. Tek taraflı bir hadise değil; personel tarafı var, patron tarafı var, bir de kamu tarafı var. Kesinlikle yaşanan ekonomik gelişmeler, enflasyon başta olmak üzere pahalandırılacak ve temenni ediyorum uzlaşmayla bir sonuç çıkacak. Bu müzakereleri bekleyelim, ayrıntıları tartışmanın bir manası yok. Bu müzakerelerin sonucunun, şimdiden güzel olmasını diliyorum. AK Parti’nin kurulduğundan beri ideolojisi daima şu olmuştur; çalışanları, geniş kesitleri enflasyona ezdirmemek, her vakit onların yanında olmak. Sayın Cumhurbaşkanımızın temel bir prensibidir. Yeni bir hadise değildir bu. İktidara geldiğimiz günden beri daima bu politikayı izledik. Bundan sonra da tıpkı doğrultuda devam edeceğiz” dedi.

DOLAR MI ENFLASYON MU BAZ ALINACAK?

Asgari fiyat pazarlığında geri sayım başlarken personel ve patron kısmının beklentileri ortasında farklılık var. Emekçi bölümü 500 doları alt hudut kabul ederken, patron kısmı ise pazarlığın enflasyon üzerinden yapılmasını istiyor. İstanbul Ticaret Odası Lideri Şekib Avdagiç, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Asgari fiyat artış oranına ait beklentimiz, birinci 6 ayın TÜFE’si dikkate alınarak yapılması yönündedir” demişti.

İŞ DÜNYASININ BEKLENTİSİ 10 BİN TL

Eğer hesaplama iş dünyasının lisana getirdiği enflasyon üzerinden yapılırsa emekçi kısmı hayal kırıklığına uğrayacak. TÜİK bilgilerine nazaran Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) birinci 5 ay için yüzde 15.26 düzeyinde gerçekleşti. Yüzde 15’lik artırıma nazaran yeni taban fiyat 9 bin 775 lira oluyor. Haziran ayı enflasyonunun da eklenmesiyle bu sayının 10 bin lira düzeyine çıkması bekleniyor.

İŞÇİNİN BEKLENTİSİ 12 BİN TL

İşçi kesiti ise 500 dolarlık hesaba sıkı sıkıya sarılmış durumda. Şayet taban fiyat patronun istediği üzere değil de dolar üzerinden hesaplanırsa yeni taban fiyat 11 bin 600 liralara çıkacak. Buna refah hissesi da eklenirse sayının 12 bin lira düzeylerine çıkması bekleniyor.

Pazarlık başlamadan 2 bin liralık kriz çıktı! Asgari ücret zammında işveren ve işçi kesiminin uzlaşamadığı bir konu var

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir