featured

Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP’de eş genel başkanlığa yeniden aday olmayacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası HDP’de de hareketli günler yaşanıyor. Son olarak faal siyaseti bıraktığını açıklayan HDP’nin eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, “Cumhurbaşkanı adayı olmaya hazır olduğumu ve seçimi ikinci cinse bırakıp o basamakta demokratik ataklarla daha fazla katkı sunabileceğimizi belirttim. Ayrıyeten, ‘Benim adaylığım partimizin de oy oranını artırabilir’ dedim. Ancak bu teklifim, rastgele bir münasebet sunulmadan reddedildi. Münasebetini hala bilmiyorum” kelamları büyük ses getirmişti.

BULDAN VE SANCAR TEKRAR ADAY OLMAYACAK

HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Medya Haber TV’de katıldıkları programda, partinin önümüzdeki aylarda düzenlenecek kongresinde tekrar aday olmayacaklarını açıkladı.

“HEDEFİMİZE ULAŞAMADIK”

Buldan ve Sancar’ın programdaki tabirleri HDP’nin resmi Twitter hesabından paylaşıldı. Buldan şunları söyledi: “Hedefimize ulaşamadık, bunu çok açık yüreklilikle tabir etmek istiyorum. Bu alışılmış ki bir özeleştiri bahsidir. Kampanya sürecini çok güzel yönetemediğimizi tespit ettik. Bizim dışımızdaki çevrelere gidemedik, büyüyemedik. Farklı bölümleri içimize alma konusunda eksiklik yaşadık. Örneğin Ermeni, Ezidi, engelli temsiliyetinin olmaması değerli eksikliklerdir.

“ÖNCE HESAP VERECEĞİZ”

Bu kademede hesap verme üzere bir sorumluluğumuz var. Bırakıp gitmek yok, evvel hesap vereceğiz. Halkımıza, tabanımıza, bayanlara hesap vereceğiz. En kıymetli sıkıntı budur bence.

“KARAR DÜZENEĞİNDE YER ALMAYACAĞIM”

Seçimin sonraki günü yaptığımız açıklamayla partiyi kongreye götüreceğimizi ilan ettik. Gayelerimiz gerçekleşmediği için kurullarımızla yaptığımız toplantılardan sonra partimiz kongreye gidecektir. Bu çabanın her evresinde üzerime düşen ne vazife varsa yapmaya hazırım, lakin bütün tenkitleri göz önünde bulundurarak bu kongrede eş genel başkanlık vazifesini diğer bir arkadaşıma vermekten büyük bir onur duyarım. Kongre sürecinde rastgele bir karar düzeneğinde da yer almayacağım.”

“YENİLGİ KELAM KONUSU DEĞİL”

“Yeşil Sol Parti olarak istediğimiz oy oranlarına ulaşamadık” diyen Sancar ise, şunları kaydetti: “Bu açıdan kendimizi başarısız sayıyoruz fakat bir mağlubiyet kelam konusu değil. Demokratik siyaseti tasfiye etmek için her şeyi yaptılar. Seçime girebilmemiz bile başlı başına değerli bir durumdur. Bunu kırdık, seçime girdik.

“DEMİRTAŞ ÇOK KIYMETLİ BİR ARKADAŞIMIZ”

Demirtaş çok kıymetli bir arkadaşımız, yoldaşımızdır. Niyetini sorgulamak hakikat bulduğumuz bir şey değil. Bütün arkadaşlarımızla ahenk içinde partimizi nasıl güçlendirebiliriz derdi dışında rastgele bir faktörü temel almadık. Demirtaş’ı ziyaret ettik, hukuksal pürüzü olduğunu söyledi, sonra basına da açıkladı. Akabinde Kandıra’ya gidip Figen Yüksekdağ ve Gültan Kışanak’ın da tekliflerini aldık. Aday çıkarılacaksa bayan aday olmalıdır teklifinde bulundular. Bu teklifleri konseylerimizde tartıştık. Son noktada eğilim bayan aday istikametinde oluştu. Bu, Demirtaş’a da iletildi ve kendisi de bu fikri desteklediğini söyledi.”

Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP’de eş genel başkanlığa yeniden aday olmayacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir