featured

Prens Harry, İngiltere Kraliyet ailesinde 130 yıl sonra bir ilke imza attı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Kraliyet ailesinde 130 yıl sonra bir prensip imza atan Prens Harry, telefon dinleme ve yasa dışı yollarla özel bilgi toplama suçlamasıyla Daily Mirror, Sunday Mirror ve Sunday People’ın yayıncısı Mirror Group Newspapers’a (MGN) açtığı tazminat davası kapsamında şahit sıfatıyla hakim karşısına çıktı. İngiliz tahtının beşinci varisi olan Harry, 50 sayfalık yazılı tabir verdi ve MGN”nin avukatı Andrew Green tarafından çapraz sorguya çekildi.

BASINI DEPRESYON VE PARANOYA NÖBETLERİNDEN SORUMLU TUTTU

Londra Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada Prens Harry, doğduğundan beri ”basın düşmanlığı yaşadığını” tabir ederek, bilgisayar korsanlığından kaynaklandığına inandığı kıssaların sırf güvenlik tasalarına yol açmadığını, birebir vakitte ilgilerine de ziyan verdiğini söyledi. Harry, basının kız arkadaşlarıyla olan bağlarını yok etmeye çalıştığını, eski sevgilisi Chelsy Davy’den ayrılmasına neden olduğunu, arkadaş etrafının küçülmesine, depresyon ve paranoya nöbetlerinden sorumlu olduğunu belirterek, “Kimseye güvenemeyeceğimi hissettim ki bu, bilhassa bu kadar genç yaşta benim için fecî bir duyguydu” dedi.

Prens Harry, insanların trafik kazasında hayatını kaybeden annesi Prenses Diana’nın özel hayatına yasa dışı bir formda müsaadesiz girmesi fikrinin kendisini “kötü hissetmesine” neden olduğunu tabir etti.

“DAKTİLONUZ DAHA NE KADAR PARMAKLARINIZA KAN BULAŞTIRACAK”

Prens Harry, magazin mecmualarının kendisinin ve eşi Meghan’ın özel hayatlarına “nefret ve tacizi” kışkırttığını söyleyerek, “Şimdi geriye dönüp baktığımda, onların bu cins davranışları son derece aşağılık” tabirlerini kullandı. Kimden bahsettiği sorulan Prens Harry, “Çok fazla acıya, hüzne ve birtakım durumlarda tahminen de istemeden vefata neden olmaktan sorumlu olan kimi editörler ve gazeteciler. Birisi bu çılgınlığa bir son vermeden evvel, daktilonuz daha ne kadar parmaklarınıza kan bulaştıracak?” dedi.

İKTİDARIN MEDYAYA GÖZ YUMDUĞUNU İLERİ SÜRDÜ

Hükümeti ve İngiliz basınını ”en tabana vurmuş” olmakla eleştiren Prens Harry, medyayı ”birbirlerini korumak için bir ortaya gelmekle” ve iktidardakileri ”devam etmesini sağlamak için kelam konusu olaylara göz yummakla” suçladı. Gazetecilerin çok fazla acı ve kedere neden olduğunu söyleyen Harry, kendisine bu çılgınlığa bir son vermek için mahkemeye çıkıp çıkmadığı sorulduğunda, “Umduğum bu” karşılığını verdi.

PRENS HARRY’DEN ÖZÜR DİLEDİ

Green, Prens’e sempati duyduğunu belirterek, gazetecilerin hareketlerinin “tamamen yasa dışı” olduğunu reddetti. Green, çapraz sorgu sırasında “Bu asla olmamalıydı ve bir daha olmayacak” diyerek, yasadışı bilgi topladığını kabul ettiği bir olay nedeniyle MGN ismine Harry’den ferdî olarak özür diledi. Green, Harry’e sorgu sırasında MGN makalelerini okuyup okumadığı konusunda baskı yaparken, Harry, Green’e kendisi hakkında milyonlarca olmasa da binlerce öykü yazıldığını söyledi.

1891”DEN SONRA MAHKEMEDE SÖZ VEREN BİRİNCİ KIDEMLİ KRALİYET ÜYESİ OLDU

Green, Harry’nin yaşadığı zahmetlerin makul MGN haberlerinden değil, genel olarak basında yer alan haberlerden kaynaklandığını ima ederek, bunların halihazırda kamuya açık olan detaylara dayandığını öne sürdü. Prens Harry, 1996 ile 2010 yılları ortasında yayınlanan yaklaşık 140 makalenin hukuka alışılmamış usullerle derlenmiş bilgiler içerdiğini ve bunlardan 33”ünün Yüksek Mahkeme’de incelenmesini talep etti.
Prens Harry, 1891”de Edward VII’den bu yana bir mahkemede tabir veren birinci kıdemli kraliyet üyesi oldu. Beş saat süren duruşmanın akabinde Harry, tabir vermeye yarın devam edecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya
Prens Harry, İngiltere Kraliyet ailesinde 130 yıl sonra bir ilke imza attı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir