featured

Prizde şarj aleti bırakmak elektrik tüketir mi? İşte prizde kalan şarj aletinin size aylık maliyeti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli teknolojik aletler artık hayatımızın her alanında bizlerle. O denli ki konutlarımızda kullandığımız beyaz eşyadan ısıtıcılara, televizyondan arabalara ve hatta kolumuzdaki saatlere kadar neredeyse her şey elektrikli. Üstelik bu aygıtların bir birçok için farklı adaptörler kullanıyor ve birden fazla vakit prizden çekmiyoruz. Pekala prizde şarj aleti bırakmak elektrik tüketir mi? İşte prizde kalan şarj aletinin size aylık maliyeti…

Prizde şarj aleti bırakmak elektrik tüketir mi? İşte aylık maliyeti!

Birçok kişinin yükselen elektrik faturaları nedeniyle sorduğu “Prizde şarj aleti bırakmak elektrik tüketir mi?” sorusuna çabucak cevap verelim. Evet prizde şarj aleti bırakmak elektrik tüketir. Ama bu durum tüm aygıtlar için geçerli değil. Ayrıyeten tüketim ölçüleri da o kadar düşük ki birçok aygıt için yok sayılabilir.

Telefondan bilgisayara kadar teknolojik cihazlarımızı şarj etmek için kullanmış olduğumuz adaptörlerin yani şarj aletlerinin neredeyse hepsinin içerisinde elektrik devrelerini birbirlerine bağlayan küçük trafolar mevcut.

Bu nedenle öbür ucunda bir telefon, bilgisayar yahut şarj edecek bir batarya olmasa bile sistemin kendi içerisinde çalışabilmesi için epey cüzi bir elektrik tüketimi olur. Lakin üstte da belirttiğimiz üzere bu durum tüm aygıtlar için geçerli değil.

Örneğin bilhassa dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz kimi şarj aletleri 2 modülden oluşuyor. Birinci kısmı sadece elektriği ileten bir kablodan ibaret. Bu nedenle adaptörün olduğu ikinci kısma yahut adaptör PC-TV üzere aygıtın içerisindeyse bu alana bağlanmadığı sürece elektrik tüketmezler. Çünkü tüketim birinci olarak adaptörün bulunduğu kısımda başlar.

Fakat belirttiğimiz üzere şayet bir teknolojik aygıt şarj olmuyorsa bu adaptörlerin kendi içerisinde harcadığı elektrik fark edilemeyecek kadar düşüktür. Hatta ortalama bir meblağ paylaşacak olursak, akıllı telefonlarda kullandığımız adaptörler prize 1 yıl boyunca takılı kalsa bile en fazla birkaç TL elektrik tüketecektir.

Tabii bu tüketime kişisel değil de aile yahut toplumsal kullanım tarafından baktığımızda ortaya devasa bir tüketim çıkıyor. Örneğin 3-4 kişinin yaşadığı ortalama bir konutta 5-10 adet şarj aleti bulunuyor olsa, bu aygıtların hepsi daima olarak prize takılı kaldığında yıllık 60-70 TL üzere bir tüketimi olacaktır.

Bu tüketim bedeli kişisel kullanıcılar için bir şey tabir etmeyecek kadar küçük gözükebilir. Lakin Türkiye geneline baktığımız ve 20 milyon hanenin ortalamasını benzeri biçimde aldığımız vakit aylık 10 milyon TL, yıllık da 100 ila 120 milyon TL ortası bir elektrik tüketimine neden olduğunu görüyoruz.

Dolayısıyla prizde şarj aleti bırakmak ferdi olarak önemsenmeyecek kadar düşük elektrik tüketiyor olsa da Türkiye ve hatta dünya genelinde büyük bir kayba yol açtığı için mümkün olduğu kadar bu aygıtları kullanmadığımız vakit prizden çekmeliyiz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Prizde şarj aleti bırakmak elektrik tüketir mi? İşte prizde kalan şarj aletinin size aylık maliyeti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir