featured

Putin, Ukrayna’nın ardından gözünü Polonya’ya dikti: Stalin’in hediyesini hatırlatacağız

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polonya’nın Ukrayna’ya askeri birlikler göndererek çatışmaya direkt müdahil olmayı planladığını tez eden Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Putin, “Polonya, Sovyetler Birliği sayesinde, Stalin’in yaklaşımı sayesinde Batı’da değerli topraklar, Almanya’dan toprak aldı. Günümüz Polonya’sının batı toprakları, Stalin’in Polonyalılara armağanıdır. Varşova’daki arkadaşlarımız bunu unuttular mı? Onlara hatırlatacağız.” tabirlerini kullandı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Polonya’nın batıdaki topraklarının Sovyetler Birliği’nin önderi Josef Stalin’in ikramı olduğunu söyledi. Putin, “Polonya, Sovyetler Birliği sayesinde, Stalin’in yaklaşımı sayesinde Batı’da kıymetli topraklar, Almanya’dan toprak aldı. Günümüz Polonya’sının batı toprakları, Stalin’in Polonyalılara armağanıdır. Varşova’daki arkadaşlarımız bunu unuttular mı? Onlara hatırlatacağız.” tabirlerini kullandı.

“SOVYET SİLAH STOKLARI BÜYÜK ÖLÇÜDE BİTTİ”

Putin, Ukrayna’da devam eden savaşla ilgili Rusya Güvenlik Kurulu’yla çevrim içi toplantı yaptı. Ukrayna’ya yönelik silah sevkiyatının devam edebileceğini fakat bunun sırf çatışmaları uzattığını belirten Putin, “Bazı NATO ülkelerindeki eski Sovyet cephane ve silah stokları büyük ölçüde bitti. Batı’daki mevcut üretim kapasiteleri de ekipman ve mühimmat rezervlerinin süratli bir halde yenilenmesine yetmiyor.” sözünü kullandı.

“NE POMPALANAN KAYNAKLAR NE BATILI SİLAHLAR KİEV’E YARDIMCI OLMUYOR”

Batılı ülkelerin, Ukrayna’nın gerçekleştirdiği karşı hücumdan mutlu olmadıklarını lisana getiren Putin, “Kiev rejiminin Batılı küratörlerinin, Ukraynalı yetkililerin yüksek sesle duyurdukları kelamda karşı hücumun sonuçlarından hayal kırıklığına uğradığı açıktır. Ne Kiev’e pompalanan devasa kaynaklar ne de Batılı silahlar yardımcı olmuyor.” diye konuştu.
Putin, Ukrayna’nın, gerçekleştirdiği “intihar saldırıları” nedeniyle kıymetli kayıplar yaşadığını aktararak, “Ukrayna ordusu oluşumları, intihar atakları sonucunda çok büyük kayıplar verdi. Bu kayıplar, on binlerce, tam olarak on binlerce beşere ulaştı.” dedi.

“BELARUS’A KARŞI SALDIRGANLIK, RUSYA’YA KARŞI SALDIRGANLIKTIR”

Polonya’nın, Ukrayna’ya askeri birlikler göndermeyi planladığına dair raporlar gördüğünü aktaran Putin, “Polonyalı önderlere gelince, muhtemelen NATO şemsiyesi altında bir koalisyon kurmayı ve daha sonra kendileri için büyük bir parçayı koparmayı planlıyorlar. İnanışlarına nazaran, tarihi topraklarını yani bugünün Batı Ukrayna’sını geri kazanmak için Ukrayna’daki çatışmaya direkt müdahale etmeyi bekliyorlar. Belarus toprakları için de hayal kurdukları biliniyor.” değerlendirmesini yaptı.

Putin, Belarus’un Rusya için bir müttefik olduğunun altını çizerek, “Belarus’a karşı saldırganlık, Rusya’ya karşı saldırganlık’ manasına gelir. Elimizdeki tüm imkanlarla buna cevap veririz. Tek bir şey söyleyeceğim, bu çok tehlikeli bir oyun ve bu tıp planları yapanların bunların sonuçlarını düşünmelidir.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Emre Gürkan Abay – Dünya
Putin, Ukrayna’nın ardından gözünü Polonya’ya dikti: Stalin’in hediyesini hatırlatacağız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir