featured

Putin’den beklenmedik iPhone kararı: Apple yasaklandı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya, Batılı ülkelerin teknolojilerini yasaklamaya devam ediyor. Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından alınan kararla birlikte ülkedeki Apple eserleri kısıtlandı. Bu karar, Rusya’nın devlet dairelerinde iPhone kullanımının yasak olacağı manasına geliyor.

iPhone, iPad ve Mac Rusya’nın devlet dairelerinde kullanılmayacak

Rusya hükümeti, Apple aygıtlarının devlet memurları tarafından kullanılmasının yasaklandığını duyurdu. Devlet çalışanlarının iPhone, iPad, Mac üzere eserleri iş için kullanmasını yasaklayan yeni yasa, ABD’ye karşı siber güvenlik adımı olarak atıldı.

FSB’nin bir müddet evvel yayınladığı evraka nazaran ABD’li istihbarat kurumları, casusluk operasyonlarında Apple eserlerinden faydalanıyor. Rusya Ticaret Bakanlığı, Telekomünikasyon ve İrtibat Araçları Bakanlığı üzere öbür devlet kurumları misal yasakları uygulamak istediğini duyurdu.

FSB, Apple’ın ABD istihbaratı ile iş birliği yaparak bu aygıtlardaki konuşmaların takip edilmesine göz yumduğunu söyledi. Ayrıyeten iOS, iPadOS ve MacOS üzere işletim sistemlerine özel bir takip yazılımı yerleştirdiğini argüman etti.

Yasak sadece hükümetle ilgili işler için geçerli tutulacak. Yani devlet çalışanları ferdî işleri için Apple eserlerini kullanmaya devam edebilecek.

Apple ise eserlerinde art kapı oluşturmak için hiçbir hükümetle iş birliği yapmadığının altını çizdi. Şirket, aygıtlarının güvenliğini ve kullanıcı kapalılığını müdafaaya kararlı olduğunu vurguladı. Apple, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının akabinde ülkedeki Apple Hisse hizmetlerini askıya almış ve eserlerinin Rusya’daki satışını durdurmuştu.

Daha evvel Rusya Lideri Vladimir Putin, bilgi altyapısıyla ilgili işletmelerin 2025 yılına kadar Rusya’nın geliştirdiği yazılımlara geçmesi gerektiğini söyledi. Apple aygıtlarına yönelik son yasak ise yabancı teknoloji şirketlerine olan bağımlılığın azaltılmasını temsil ediyor.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Putin’den beklenmedik iPhone kararı: Apple yasaklandı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir