featured

Putin’in isyandan 5 gün sonra Wagner lideri Prigojin’le görüştüğü ortaya çıktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, ülkeyi karıştıran 1 günlük silahlı isyanı çıkaran Wagner başkanı Prigojin ve kumandanlarıyla silahlı isyanı görüştüğü ortaya çıktı. Kremlin Sözcüsü Peskov, ayaklanmadan 5 gün sonra, 29 Haziran’da gerçekleşen dorukta Rusya başkanı Putin’in yaşadıklarını dinlediği kumandanlara istihdam ve savaş için daha fazla seçenek sunduğunu, kumandanların ise Devlet Lideri’nin ve başkomutanlığın sadık destekçileri ve askerleri olduklarını vurguladıklarını aktardı.

29 HAZİRAN’DA RUSYA’DA BİR ORTAYA GELDİLER

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Wagner paralı asker kümesinin kurucusu Yevgeniy Prigojin ve kumandanlarıyla silahlı isyanı görüştüğü açıklandı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, toplantının, durdurulan isyandan beş gün sonra, 29 Haziran’da yapıldığını duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Peskov.

GÖRÜŞME 3 SAAT SÜRDÜ

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Putin’in toplantıya ortalarında Prigojin ve Wagner birlik kumandanlarının da bulunduğu 35 kişiyi davet ettiğini söyledi. Rus sözcü, görüşmenin 3 saat sürdüğünü lisana getirerek şunları aktardı; “Söyleyebileceğimiz tek şey, Lider şirketin (Wagner’in) Özel Askeri Harekat sırasında (Ukrayna’da) cephedeki aksiyonlarına ait ve ayrıyeten 24 Haziran olaylarına ait değerlendirmelerini yaptığıdır.”

“ANAVATAN İÇİN SAVAŞMAYA HAZIRIZ”

Putin’in kumandanların yaşananlara dair açıklamalarını dinlediğini ve onlara istihdam ile savaş için daha fazla seçenek sunduğunu aktaran Kremlin Sözcüsü Peskov, “Komutanlar (24 Haziran’da) olanlarla ilgili kendi yorumlarını özetlediler. Devlet Lideri’nin ve başkomutanlığın sadık destekçileri ve askerleri olduklarını vurguladılar. Anavatan için savaşmaya devam etmeye hazır olduklarını da söylediler” diye konuştu.

RUSYA’DA KISA PERİYODİK İSYAN

Wagner savaşçılarının Prigojin liderliğindeki kısa vadeli isyanı, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun aracılık ettiği bir mutabakatla sonlandırılmıştı. Olayları 1917 Rus İhtilali öncesinde Rusya’yı saran düzensizliğe benzeten Putin, orduya ve güvenlik güçlerine kaosu ve iç savaşı önledikleri için teşekkür etmişti. Prigojin, isyanın hükümeti devirmeyi değil, ordu ve savunma şeflerini “adalete teslim etmeyi” amaçladığını söylemişti. Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Lideri Valeri Gerasimov’un misyonlarında değişikliğe gitmedi.

Putin’in isyandan 5 gün sonra Wagner lideri Prigojin’le görüştüğü ortaya çıktı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir