featured

QR kod nedir? Kullanırken dikkat edin!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

QR kodları, son vakitlerde giderek daha fazla insan tarafından taranıyor ve kullanılıyor. Bu kolay ancak tesirli kare halindeki kodlar, çeşitli bilgileri depolayabilen ve kolay kolay erişilebilen bir teknolojiyi temsil ediyor. Pekala, QR kod nedir ve nasıl kullanılır?

QR kod nedir? Kullanmak inançlı mi?

ExpressVPN’in araştırmasına nazaran, 1994 yılında icat edilen QR kodlar bir on yıl sonrasına kadar tanınan hale gelmemiştir. Japonya’da geliştirilen bu kodlar, çoklukla siyah-beyaz bir desen içeren kare biçimindedir. Ayrıyeten QR kodu, “Quick Response”ın (Hızlı Yanıt) kısaltmasıdır.

QR kodları, akıllı telefonlar yahut tabletler üzere taşınabilir aygıtlar tarafından taranarak içerdikleri bilgilerin süratlice okunmasını sağlar. Bu bilgiler, bir web sitesinin URL’si, bir bağlantı bilgisi, bir promosyon kodu yahut rastgele bir metin olabilir.

Son yıllarda QR kodlarının popülaritesi arttı ve beşerler daha fazla tarar hale geldi. Bilhassa COVID-19 pandemisi sırasında restoranlarda, mağazalarda ve başka kamusal alanlarda QR kodları, teması en aza indirgemek ve hijyen kurallarına uymak gayesiyle kullanıldı. Lakin, QR kodlarının yaygınlaşmasıyla birlikte dikkat etmemiz gereken kimi potansiyel tehlikeler de ortaya çıktı.

Dolandırıcılar, QR kodlarından faydalanarak insanları kandırmak için yeni sistemler geliştiriyor. Restoranların QR kodlarını taklit ederek, geçersiz QR kodlar oluşturarak yahut makûs niyetli yazılımlarla enfekte ederek, kullanıcıların bilgilerini çalmayı amaçlıyorlar. Bu nedenle, QR kodlarını tararken dikkatli olmanız çok kıymetli.

Ayrıca herkese açık Wi-Fi ağlarına yahut diğerleriyle ağ erişimini paylaşmaya dikkat etmek gerekiyor. Bilgisayar korsanları, düzmece Wi-Fi ağları aracılığıyla kullanıcıların internet trafiğini izleyebilir ve saklı bilgileri ele geçirebilir. Bu nedenle, güvendiğiniz ve inançlı olduğunu bildiğiniz Wi-Fi ağlarını tercih etmelisiniz.

Akıllı paketleme de bilinmeyen tehlikeler barındırabilir. Eserlerin ambalajlarında bulunan QR kodları tararken, bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamaları yahut temasları indirmemek gerekiyor. Çünkü berbat maksatlı yazılımlar içeren QR kodları yahut uygulamaları kullanmak, ferdî bilgilerinizin tehlikeye girmesine neden olabilir.

Ayrıca finansal QR kodu süreçlerinin de karanlık istikametleri var. Uydurma QR kodları aracılığıyla insanların banka hesaplarından para çalmaya çalışan dolandırıcılara sıkça rastlıyoruz. Bu nedenle finansal süreç ve ödeme yaparken QR kodlarını dikkatli bir formda taradığınızdan emin olmalısınız.

Son olarak, sıhhat hizmetleri ve tıbbi dolandırıcılık alanında da QR kodları kullanılıyor. Geçersiz ilaçların taklit edilmiş QR kodlarını kullanarak insanları kandıran dolandırıcıları görüyoruz. Bu nedenle tıbbi eserlerin QR kodlarını tararken güvendiğiniz kaynaklardan aldığınızdan emin olmalısınız.

QR kodlarını tararken inançta olmanız ve tedbir almanız için kimi ipuçları:

  • Akıllı telefonunuzda aktüel bir antivirüs programı kullanın ve tertipli olarak güncellemeleri denetim edin.
  • QR kodunu tarayacağınız uygulamaları güvendiğiniz kaynaklardan indirin.
  • QR kodlarını tararken, uygulamanın açacağı web sitesinin URL’sini dikkatlice denetim edin ve güvendiğiniz siteleri tercih edin.
  • QR kodunu taradıktan sonra verilen irtibatları yahut uygulama indirmelerini doğrulamak için ek bir adım olarak arama motorunu kullanabilirsiniz.
  • Özellikle finansal süreçlerde, QR kodlarını tararken etrafınızda sağlam bir ortamda olduğunuzdan emin olun ve dikkatli davranın.

Bu haberimizde sizlerle QR kodu nedir ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorularına cevap verdik. Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

QR kod nedir? Kullanırken dikkat edin!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir