featured

R tipi cezaevi hangi suçları kapsar? R tipi cezaevi nedir? R tipi cezaevine hangi suçlular girer, cezaevi nerelerde var?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cezaevleri hükümlü ve tutukluların üzerine isnat edilen kabahatlerin çeşidine nazaran harflerle isimlendirilir. Mahkum yakınları tarafından bilhassa araştırılan bir bahis R tipi cezaevi nedir? R tipi cezaevinde kimler kalır? R tipi cezaevi hangi kabahatleri kapsar? R tipi cezaevi nerelerde var? çok merak ediliyor. R tipi cezaevi nedir? İşte detaylar…

R TİPİ CEZAEVİ NEDİR?

Cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların yakınları tarafından çokça merak edilen bir husus olan R tipi cezaevi nedir? ve R tipi cezaevine hangi hatalılar girer sorularına yanıt aranıyor. Mahkemelerce haklarında karar yahut tutukluluk kararı çıkarılan bireyler üzerlerine isnat edilen kabahatlere nazaran farklı cinste cezaevlerine gönderilmektedir. R tipi cezaevleri rehabilitasyon cezaevleri olarak da bilinmektedir. Buradaki ‘R’ rehabilitasyonu temsil etmektedir. R tipi cezaevleri aslında bir cezaevinden fazla bu şahısları rehabilite etme merkezleridir. Türkiye’de toplamda 2 adet R tipi cezaevi bulunmaktadır. Bu cezaevleri; Elazığ R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Menemen R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’dur. Yüksek güvenlik tedbirleriyle korunan bu cezaevinde mahkumlar çeşitli hatalardan tutuklu yahut hükümlü olabilmektedir. Bu hasta tutuklular bu tip cezaevinde güzelleştirilmek üzere tutulurlar. R tipi cezaevinde idari bina, hükümlü yatakhane binası, mutfak binası, çamaşırhane binası, atölye binası, 2 adet materyal deposu, teshin (ısı) merkezi binası, su deposu, 1 adet trafo binası, genel ziyaret ve ziyaretçi bekleme binası, 2 blok lojman binası (toplam 40 daire), içme suyu arıtma tesisi, basketbol alanı ve voleybol alanı bulunmaktadır.

R TİPİ CEZAEVİ HANGİ KABAHATLERİ KAPSAR?

R tipi cezaevlerinde kimlerin yattığı ekseriyetle çok merak edilen bir husustur. Bu cezaevleri çoklukla hatanın mahiyetine nazaran mahkumlarla dolmaktadır. Mahkum yakınları ekseriyetle R tipi cezaevine hangi hatalılar girer? Sorusunu sormaktadır. Bu tipteki cezaevlerinin hedefi; kanun, tüzük ,yönetmelik ve genelgelerde belirtilen adap ve temeller çerçevesinde hükümlüyü ıslah etmek, meslek sahibi yapmak, mesleği olanların mesleklerini korumak, geliştirmek, eğitmek ve topluma nitelikli birey olarak kazandırmaktır.

R TİPİ CEZAEVİNE HANGİ HATALILAR GİRER?

Mahkemelerce hakkında isnat edilen kabahat sonrası R tipi cezaevlerine gönderilen mahkumlar burada ceza müddetini geçirmektedir. R tipi cezaevleri farklılıkları sebebiyle bu harf ile isimlendirilmektedir. Bu tip cezaevine gönderilen mahkumların kabahatleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Akli istikrarı yerinde olmayan bu mahkumlar işledikleri hatadan arındıkları ve rehabilite oldukları kurumlardır.

R TİPİ CEZAEVİ NERELERDE VAR?

Bu tipteki cezaevleri yüksek güvenlikli ve özel korunaklı olarak bilinmektedir. Mahkemelerce bu cezaevine gönderilen şahıslar ceza mühletini burada tamamlamaktadır. R tipi cezaevinde bulunan mahkumlar aldıkları cezaları bu tip cezaevlerinde yatarak geçirmektedirler. Türkiye’de 2 adet R tipi cezaevi bulunmaktadır. Bu cezaevleri; Elazığ R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Menemen R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’dur.

R tipi cezaevi hangi suçları kapsar? R tipi cezaevi nedir? R tipi cezaevine hangi suçlular girer, cezaevi nerelerde var?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir