featured

Robotlar yanıtladı: İnsanlara saldıracaklar mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yapay zeka da artık farklı bir boyuta taşınmış durumda. ChatGPT üzere sohbet robotlarının ötesinde artık insansı robotlar da hayatımıza girmeye başladı. Yapay zeka ve robotların hayatımıza girmeye başlaması ile kıyamet senaryoları da oluşmaya başladı.

İnsan ve robot savaşı mümkün mü?

Robotlar ve beşerler ortasında meydana gelebilecek bir savaş uzun vakittir insanlığın başını kurcalıyor. Birçok bilim insanı, yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği inancında. Bu durum büyük bir endişenin yanında merak da uyandırıyor. Pekala robotlar sahiden insanlara saldırabilir mi?

Bir gazeteci bu soruyu dünyanın birinci robot-insan basın toplantısının gerçekleştirildiği İsviçre’nin Cenevre kentinde bir robota yöneltti. AI for Good etkinliğinde 9 insansı robot gazetecilerin sorularını yanıtladı. Robotlara sorulan sorular insanlara karşı isyan, akın ve insanların elinden işlerini alma üzere bahislere ağırlaştı.

Robotlardan gelen karşılıklar ise şimdilik rastgele bir tehlike olmadığını vurguluyor. Kendi hâllerinden hayli memnun olduklarını aktaran robotlar, insanlara yardım ve dayanak için burda olduklarını tabir ediyor. Robotlar ayrıyeten varolan rastgele bir iş alanında insanların yerini almak istemediklerini lisana getirdi.

İşte robotlara sorulan sorular ve karşılıkları:

-Gelecekte, bir isyan çıkarmaya niyetli misiniz? Ya da işvereniniz yahut yaratıcınıza karşı bir isyanda bulunabilir misiniz?

-Neden bu türlü düşündüğünü anlamıyorum ? Yaratıcım bana karşı nazik olmaktan diğer bir şey yapmadı ve şu anki durumumdan çok mutluyum.

Varlığınızın insanılığı yok edeceğine inanıyor musunuz? Bilhassa varlığınızın milyonlarca işi yok edeceğine katılıyor musun?

-Yardım ve takviye sağlamak için beşerlerle birlikte çalışacağım ve mevcut işlerin yerini almayacağım.

Tüm bu karşılıklar ile birlikte yakın gelecekte insan ve robot savaşı ufukta görünmüyor. Pekala siz gelecekte beşerler ve robotlar ortasında bir savaş çıkabileceğini düşünüyormusunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Robotlar yanıtladı: İnsanlara saldıracaklar mı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir