featured

ROKETSAN’dan yeni yerli ve milli füze: UMTAS-GM

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknofest aktiflikleri kapsamında fuar alanında yerini alan ROKETSAN iler teknoloji savaş muhimmatlarını sergilemeye devam ediyor. Bu kapsamda yapılan tanıtım etkinliklerinde üretimde bulunan eserlerinin yanı sıra yeni müjdelerde veriliyor. ROKETSAN şu an geliştirmekte olduğu UMTAS-GM füzesini birinci defa Teknofest aktiflikleri kapsamında duyurdu. İşte detaylar…

Düşman tanklarının dehşetli düşü olacak!

SavunmaSanayiSt’nin haberine nazaran, UMTAS-GM aslında ROKETSAN’ın prototip süreçlerini tamamladığı UMTAS füzesinin uzun menzilli versiyonu. UMTAS sayesinde havadan ve karadan, kara amaçlarını nokta atışı formda imha edebiliyorsunuz. Tanksavar füzesi olarak geçen UMTAS helikopterlere, zırhlı kara araçlarına entegre edilebiliyor.

Havada ve karadaki araçlarla entegre sağlanabilen UMTAS karadan gelen tank üzere düşman birliklerini etkisiz hale getirebilmekte. UMTAS-GM olarak isimlendirilen modelse UMTAS tanksavar füzesinin daha uzun menzilli versiyonu. Bu uzun menzil artısının yanı sıra UMTAS-GM sayesinde entegre edildiği hava ve kara araçlarının akın güçleri de artacak.

UMTAS-GM hakkında açıklamalarda bulunan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci şunları söyledi:

Roketsan biliyorsunuz bilhassa ihracat odaklı olarak büyümesine devam ediyor. Biz ihracattan elde etmiş olduğumuz bütün geliri, bütünüyle altyapımıza yatırım olarak ve yeni projelere Ar-Ge kaynağı olarak yansıtmaya çalışıyoruz. Bu 40 proje, gelecekte silahlı kuvvetlerimiz başta olmak üzere; milletlerarası alanda muhtaçlık duyulacak bütün eserleri geliştirmek için, kendi Ar-Ge kaynağımızla başlattığımız projeler. Bunlar çok önemli, değerli projeler. Lakin prototip basamağına gelene kadar biz bunlarla ilgili rastgele bilgi vermemeyi tercih ediyoruz. Bunlardan bir tanesi, şu anda prototipi bitmiş olan ve denemeleri devam eden UMTAS‘ın uzun menzilli olan UMTAS-GM versiyonu. UMTAS-GM versiyonu, bilhassa helikopterler üzerinden atış yeteneği ile, kara araçlarından atış yeteneği ile aslında UMTAS tanksavar füzemizin menzilini çok daha üst noktalara taşıyacak.

Bu açıklamalarına ek olarak UMTAS ve öteki ROKETSAN projeleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Gelen açıklamalara nazaran ROKETSAN UMTAS füzesi seri üretimi için yıl sonunu hedeflemiş durumda. Ayrıyeten UMTAS projesine ek olarak 40 adet daha bâtın projenin olduğu da belirtilenler ortasında.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın…

ROKETSAN’dan yeni yerli ve milli füze: UMTAS-GM

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir