featured

Rusya, tahıl anlaşmasının devam etmesi için 7 şart sundu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya, mühleti 17 Temmuz’da dolan Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nü uzatmama kararı aldı. Kremlin idaresi, attığı adıma münasebet olarak kendi taleplerinin karşılanmamasını gösterdi. Olayın yankıları sürerken Moskova idaresi muahedenin devam edebilmesi için birtakım kurallarının olduğunu söz etti.

7 HUSUS SIRALADILAR

Dünya piyasalarının tasayla karşıladığı gelişmenin akabinde, mutabakatın hayata geçirilmesine öncülük eden Türkiye, sorunun üstesinden gelinmesi için ağır diplomatik eforlarını sürdürüyor. Moskova, mutabakata hangi koşullarda döneceklerine ait 7 husus sıraladı. Bunların “teoride değil, gerçekte yerine getirilmesini” isteniyor.

İŞTE O MADDELER

– Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy, BM Güvenlik Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, birinci kaidelerinin “Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatı üzerindeki Batı yaptırımlarının kaldırılması” olduğunu söyledi.

– İkinci kaide olarak “SWIFT global bankacılık sistemine acil ilişki da dahil olmak üzere ihracata hizmet eden Rus bankalarının önündeki mahzurların kaldırılması” gösterildi.

– Polyanskiy, üçüncü kurallarını “tarımsal üretimin devam etmesi için yedek modül teslimatının tekrar başlaması” olarak açıkladı.

– Dördüncü kaide, “Rus besin ihracatının sevkiyatı için tüm lojistiğin ve şartların sağlanması”, beşinci kaide ise “Rusya’dan Ukrayna’ya giden, savaştan ziyan görmüş amonyak boru çizgisinin onarılması ve gübre meselelerinin çözülmesi” oldu.

– Ziraî üretimle irtibatlı dondurulan Rus varlıklarıyla ilgili geri adım atılmalı.

– Tahıl muahedesinin insani tabiatı yine başlatılmalı.

Rusya, tahıl anlaşmasının devam etmesi için 7 şart sundu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir