featured

Rusya-Ukrayna siber savaşında Windows detayı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş 1 yılı aşkın müddettir devam ediyor. Bu süreçte savaş alanında uğraş sürerken teknoloji manasında da büyük bir yarış kelam konusu. Her iki ülkenin bilgisayar korsanları da savaşa karışmış durumda. Rus bilgisayar korsanları son atağında ise Windows güncellemelerini kullanarak Ukrayna hükümeti çalışanlarını maksat aldı.

Rusya-Ukraya savaşı siber cephede de devam ediyor

Son gelen raporlarda Ukraynalı hükümet çalışanlarını maksat alan Rus korsanların, bilgi-işlem uzmanı üzere davranarak, bu şahıslara e-posta gönderdikleri tespit edildi. Devletin bilgi-işlem merkezinden gelmiş üzere gösterilen bu e-postalarda Ukraynalı hükümet çalışanlarından derhal Windows’larını güncellemeleri isteniyor.

Herhangi bir kişinin gönderilen kontağa tıklaması durumunda ise aygıtı güncellemek yerine berbat maksatlı yazılım indiren bir PowerShell komutu devreye giriyor. Bu makûs gayeli yazılım, hassas bilgileri toplayarak belli bireylere gönderebiliyor.

Ukrayna Bilgisayar Acil Müdahale Grubundan (CERT-UA) siber güvenlik araştırmacıları ise bu bahiste kısa müddette tedbir almış durumda. Bilgi-işlem departmanında çalışan kritik aygıtlarda PowerShell komutlarının önüne geçmek için kollayıcı yazılımlar yükleyecek. Böylelikle misal ataklardan şahısların olumsuz etkilenmemi amaçlanıyor.

Google Tehdit Tahlili Grubu’nun (TAG), yılın birinci çeyreği için yaptığı araştırmada Ukrayna’daki insanları hedefleyen tüm kimlik avı e-postalarının neredeyse üçte ikisinin Rus bilgisayar korsanlarından geldiği ortaya konuldu. Bu sayılar da Rusya ve Ukrayna ortasındaki siber savaşın hangi düzeyde olduğunu ortaya koyuyor.

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş daha bir müddet daha iki cephede de devam edecek üzere görünüyor. Her iki tarafın da siber taarruzlarına devam edeceğini söyleyebiliriz. Pekala siz Rusya ve Ukraya ortasındaki siber savaş konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Rusya-Ukrayna siber savaşında Windows detayı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir