featured

Rusya’daki isyanla ilgili NATO ve AB’nin yorumları Putin’i kızdıracak: Oluşturduğu canavar şimdi onu ısırıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya‘da paralı ordu Wagner’in 1 günlük isyanı muahede yoluyla sona ererken, olayın tesirleri dünyada hala yankı uyandırıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Wagner krizini ” Rusya‘nın iç meselesi” olarak kıymetlendirdi. Avrupa Birliği Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise “Putin’in Wagner ile oluşturduğu canavar artık onu ısırıyor, canavar sahibine karşı hareket ediyor” dedi.

NATO TEMKİNLİ: RUSYA’NIN İÇ MESELESİ

Paralı asker ordusu Wagner’in isyan başlattığı Rusya 1 gün içinde kabusu yaşadı. Wagner güçleri başşehir Moskova’ya ilerlerken Belarus’un ortaya girmesiyle isyan 24 saat sonunda mutabakat yoluyla sona erdi. Gelişmeler dünyada şok tesiri yaratırken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Wagner kümesinin Rus hükümetine isyanına ait, “Hafta sonu meydana gelen olaylar, Rusya’nın iç sıkıntısıdır.” dedi.

“CANAVAR ARTIK PUTİN’İ ISIRIYOR”

Avrupa Birliği Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise Rus paralı asker kümesi Wagner’in isyan teşebbüsünün Rusya’nın askeri gücündeki çatlakları gösterdiğini söyledi. Rusya’daki gelişmelere değinen Borrell, “Siyasi sistem kırılganlıklar gösteriyor ve askeri güç çatlıyor” sözlerini kullandı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Wagner’le bir canavar ortaya çıkardığını belirten Borrell, Wagner önderi Evgeny Prigojin için “Putin’in Wagner ile oluşturduğu canavar artık onu ısırıyor, canavar sahibine karşı hareket ediyor” formunda konuştu.

Kaynak: AA / Ömer Tuğrul Çam – Dünya
Rusya’daki isyanla ilgili NATO ve AB’nin yorumları Putin’i kızdıracak: Oluşturduğu canavar şimdi onu ısırıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir