featured

Rusya’dan NATO’ya tehdit gibi uyarı: 3. Dünya Savaşı yaklaşıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NATO Başkanlar Doruğu’nda Ukrayna‘ya askeri dayanağın artarak devam etmesi kararı alınırken, Rusya‘dan tehdit üzere açıklama geldi. Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitriy Medvedev, “Çıldırmış olan Batı, diğer bir şey düşünemez oldu. Aptallık noktasına kadar en yüksek seviyede öngörülebilirlik içerisindeler. Bu bir çıkmaz sokak. 3. Dünya Savaşı yaklaşıyor” sözlerini kullandı.

Litvanya’nın başşehri Vilnius, NATO Önderler Doruğu’na mesken sahipliği yaptı. İki gün süren süren tepede global ve bölgesel gelişmeler ele alınırken, en dikkat çeken hususlardan birisi de elbet Ukrayna oldu. Rusya ile uzun müddettir savaş halinde olan Ukrayna’ya tepenin akabinde yayımlanan bildiride geniş yer verildi.

“RUSYA’NIN AKSİYONLARINA KARŞI ELİMİZDEKİ ARAÇLARI GELİŞTİRİYORUZ”

Bildiride, “Ukrayna’nın kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkını büsbütün destekliyoruz. Ukrayna’nın geleceği NATO’dadır.” denilirken, Rusya’ya savaşı sonlandırma ve birliklerini Ukrayna’dan çekme daveti yapıldı. NATO’nun silahlı yardımını artırma dahil Ukrayna’ya yönelik açık dayanağının süreceği bildirinin birçok kısmında tekrar edildi. Saldırgan davranışlarına son vermesi halinde NATO ile Rusya ortasındaki ilgilerin değişeceği belirtilerek, “NATO, Rusya’yla karşı karşıya gelme niyetinde değil ve Rusya’ya karşı bir tehdit oluşturmuyor. Saldırgan tavırları karşısında Rusya’yı bir partner olarak göremiyoruz. Rusya’nın hibrit aksiyonlarına karşı koymak için elimizdeki araçları geliştiriyoruz ve ittifak ile müttefiklerin hibrit akınlara karşı caydırmaya ve savunmaya hazır olmasını sağlayacağız.” sözlerine yer verildi.

KREMLİN’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Bildirinin akabinde gözler Rusya’ya çevrilmişken beklenen açıklama geldi. Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitriy Medvedev yaptığı yazılı açıklamada, doruktan çıkan sonuçların Kremlin’i şaşırtmadığı belirtilerek, “Ukrayna’nın NATO üyeliğiyle ilgili aksiyon planının iptali. Yani daha süratli kabulü. (Ukrayna) ‘404’ ülkesinin NATO’ya davet edilmesi lakin ne vakit ve hangi kaidelerde kabul edilecekleri belgisiz.” dedi.

“UKRAYNA HİÇBİR VAKİT NATO’YA KABUL EDİLMEYECEK”

Medvedev, Ukrayna’nın hiçbir vakit NATO’ya kabul edilmeyeceğini savundu. Medvedev, “İttifak’taki gerçekçilerin yüksek sesle söylemekten korktukları şey de tam olarak bu aslında. Ayrıyeten Kiev rejimine silah takviyesi de füzeler, misket bombaları ve uçaklar, mümkün olan her formda artırılacak.” tabirlerini kullandı.

Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitriy Medvedev

“3. DÜNYA SAVAŞI YAKLAŞIYOR”

Batı’nın “çıldırdığını” savunan Medvedev, 3. Dünya Savaşı’nın yaklaştığını söyleyerek, “Çıldırmış olan Batı, öteki bir şey düşünemez oldu. Aptallık noktasına kadar en yüksek seviyede öngörülebilirlik içerisindeler. Bu bir çıkmaz sokak. 3. Dünya Savaşı yaklaşıyor.” diye konuştu.

“ÖZEL ASKERİ OPERASYON TIPKI GAYELERLE DEVAM EDECEK”

Söz konusu sonuçların, Rusya için söz ettiği mananın da açık olduğunu lisana getiren Medvedev, “Özel askeri operasyon birebir amaçlarla devam edecek. Bunlardan birisi de en başından beri ısrar ettiğimiz Kiev Nazi kümesinin NATO üyeliğini reddetmesidir ve bu da imkansız. Münasebetiyle bu kümenin tasfiye edilmesi gerekecek ki bu ise mümkün ve gereklidir.” açıklamasında bulundu.

“ELBETTE NATO RUSYA İLE ÇATIŞMA PEŞİNDE DEĞİL”

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da NATO Önderler Doruğu’na ait değerlendirmelerde bulundu. NATO’nun Litvanya’daki dorukta yayımladığı bildiride İttifak’ın Rusya ile çatışma peşinde olmadığının tabir edildiğini hatırlatan Zaharova, “Elbette, NATO Rusya ile çatışma peşinde değil. NATO buna yalnızca katılıyor.” dedi.

“ÜYELİK KELAM KONUSU OLMADIĞI VAKİT, BAŞARISIZ ZİRVE”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ukrayna’nın savaşta kazanmaması halinde NATO’ya üyeliğinin kelam konusu olmayacağı tarafındaki kelamlarını pahalandıran Zaharova, “Üyelik kelam konusu olmadığı vakit, başarısız tepe.” tabirlerini kullandı.

Rusya’dan NATO’ya tehdit gibi uyarı: 3. Dünya Savaşı yaklaşıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir