featured

Rusya’nın Tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesine bir yorum da Zelenski’den! Topu Türkiye’ye attılar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın akıbetini merak ettiği Tahıl Koridoru Mutabakatı’na ait Rusya, “Verilen kelamlar tutulmadı. Muahede bugünden itibaren yürürlükte olmayacak. Rusya’nın koşulları kabul edilirse mutabakata dönülecek” dedi. Rusya’nın muahededen çekilmesinin akabinde Ukrayna önderi Zelenski, “Ukrayna, Rusya’nın çekilmesine karşın tahıl muahedesi kapsamında ihracatı sürdürmeye hazır” sözlerini kullandı. Öte yandan Zelenski’nin Sözcüsü Nikiforov ise “Korkmuyoruz, gemilerin sahibi şirketler bizimle temasa geçti, Türkiye geçişlerine müsaade verirse hazır olduklarını söylediler. Bu nedenle herkes tahıl tedarikini sürdürmeye hazır” tabirlerini kullandı.

RUSYA MUAHEDEDEN ÇEKİLDİ

Ukrayna ile Rusya ortasında çıkan savaşın akabinde Türkiye ve BM’nin aracılığı ile 2022’de İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın mühleti bugün doluyordu. Daha evvel 3 kere uzatılan muahedenin bir kere daha uzatılması umut edilirken Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün yaptığı açıklamada “Verilen kelamlar tutulmadı. Tahıl Koridoru Muahedesi bugünden itibaren yürürlükte olmayacak. Rusya’nın kuralları kabul edilirse mutabakata dönülecek” dedi.

ZELANSKİ: UKRAYNA, İHRACATI SÜRDÜRMEYE HAZIR

Rusya’nın tahıl koridoru mutabakatından çekildiğini duyurmasının akabinde Kiev’den açıklama geldi. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, “Ukrayna, Rusya’nın çekilmesine karşın tahıl mutabakatı kapsamında ihracatı sürdürmeye hazır” dedi.

“TÜRKİYE MÜSAADE VERİRSE TEDARİKİ SÜRDÜRMEYE HAZIRIZ”

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski’nin Sözcüsü Nikiforov ise Rusya’nın mutabakattan çekilmesine karşın Tahıl Koridoru’nu kullanmayı planladıklarını açıkladı. Nikiforov, “Korkmuyoruz, gemilerin sahibi şirketler bizimle temasa geçti, Türkiye geçişlerine müsaade verirse hazır olduklarını söylediler. Bu nedenle herkes tahıl tedarikini sürdürmeye hazır. Tahıl koridorunu kullanmak için gereken her şey yapılmalı” dedi.

Rusya’nın Tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesine bir yorum da Zelenski’den! Topu Türkiye’ye attılar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir