featured

Samsung Galaxy Watch kalp hastalıklarını teşhis edecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsung, Galaxy Watch saatlerine kalp ritmini takip edecek yeni bir özellik ekliyor. Teknoloji devi, ABD’den Health Monitor uygulaması için sistemsiz kalp ritmi bildirimi (IHGN) sertifikası aldığını duyurdu. Bu, Galaxy Watch’un kalp ritmindeki bozuklukları tespit ederek kullanıcıyı uyaracağı manasına geliyor.

Samsung Galaxy Watch, sistemsiz kalp ritmi için bildirim atacak

Galaxy Watch modelleri halihazırda kalp için EKG raporu sunabiliyor. Lakin IHGN özelliğinin eklenmesi, kalp sıhhatini takip etme konusunda yeni bir sayfa açacak. Samsung, kalp için tanınan bir aritmi tipi olan atriyal fibrilasyonun (AFib) tanımlanmasına yardımcı olacağını söylüyor.

AFib; felç ve kalp yetmezliği üzere komplikasyonlar dahil olmak üzere potansiyel kalp sıhhati meseleler için ihtar olarak kabul edilir. AFib’li bireylerin erken teşhisi ise tedavi için hayli değerli. Bu yüzden Galaxy Watch’un kalp ritmindeki bozulmalar için bildirim atması dikkat cazip görünüyor.

Galaxy Watch Active’in BioActive Sensörü Health Monitor uygulamasında etkinleştirdiğinde, art planda kalp ritimlerini takip edecek. Sistemsiz ölçümler tespit edilirse, saat, potansiyel AFib uyarısı verecek. Daha kesin bir kıymetlendirme için kullanıcılardan EKG taraması istenecek.

IHGN özelliği, One UI 5 Watch güncellemesine dahil edilecek. Yani Galaxy Watch 4 ve sonraki modeller, bu özelliğe erişebilecek üzere görünüyor. One UI 5 Watch güncellemesi ayrıyeten gelişmiş uyku takibi ve idmanlar için ferdî tavsiye sunacak.

Düzensiz kalp ritmi bildirimi dikkat cazip görünse de, tüm kullanıcılar için erişime açılmayabilir. Samsung’un bu özelliğin pazara, operatöre, modele ve eşlenen akıllı telefona bağlı olacağını söylüyor.

Peki sizler bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz!

Samsung Galaxy Watch kalp hastalıklarını teşhis edecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir