Samsung ve Huawei katlanabilir telefon pazarını domine ediyor!

Katlanabilir akıllı telefonlar, elektronik pazarında giderek daha tanınan hale geliyor. Üstelik fiyatları da giderek ucuzluyor. Bu nedenle artık daha fazla insan bunlara uzaktan bakmak yerine şayet istiyorsa satın alabiliyor. Katlanabilir telefonların bir öteki yanıysa, popülaritesi pazarın beklentilerinin üzerine çıkıyor. Hasebiyle gelecek devirlerde çok daha fazla sayıda aygıt görmeyi bekleyebiliriz.

DSCC’ye nazaran, 2021’in üçüncü çeyreğinde toplam katlanabilir telefon sevkiyatı bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 215 arttı. Bu premium akıllı telefonların sevkiyatları da yıldan yıla yüzde 480 artıyor. Yani epey büyük bir ivmelenmeyle pazar hisselerini genişletiyorlar. Sunulan raporda dikkat alımlı bir durum ise Huawei ve Samsung’un bu kesimi domine eden yapıları oluyor.

Samsung ve Huawei pazarın yüzde 99’una hakim!

Ortaya çıkan satış bilgilerine nazaran Samsung katlanabilir telefon pazarının yüzde 93’üne hakim. Huawei ise yüzde 6’sını elinde tutuyor. Münasebetiyle bu iki marka pazarı domine etmeye yetiyor. Olağan ABD’nin kısıtlamaları olmasaydı Çinli şirket çok daha büyük bir tesire sahip olabilirdi.


Huawei Mate X

Piyasadaki sevkiyatlarda yaşanan artış da büyük ölçüde Samsung’un Eylül ayında satışa sunduğu Galaxy Z Flip 3 modelinden kaynaklanıyor. Fiyatı birçok katlanabilir akıllı telefondan daha uygun ve boyut olarak da ekran açık bir haldeyken standart akıllı telefonlar kadar olduğu için popülaritesi her geçen gün artıyor. Natürel akabinde Galaxy Z Fold 3, Galaxy Z Flip 5G ve Huawei Mate X2 4G ile 5G modellerinin çıkışı da yükselişi hızlandırdı.

Tüm markalar katlanabilir telefon prototipleri üzerinde çalışıyor!

Günümüzde Xiaomi ve Oppo üzere markalar akıllı telefon pazarında bilhassa giriş ve orta segmentte tesirlerini ve satış sayılarını her geçen gün yükseltiyor. Lakin onlar da katlanabilir telefonların yakın gelecekteki değerinin farkında. Bu yüzden halihazırda prototipleri üzerinde çalışmalarına devam ediyorlar. Hatta önümüzdeki CES 2022 fuarında tanıtacakları bile söyleniyor.


Galaxy Z Flip 3

Lakin birçok kullanıcı katlanabilir bir akıllı telefona gereksinim duymuyor. Aslında, insanların katlanabilir bir akıllı telefon satın almaları için gerçek bir neden yok. Şimdilik, her şey itibarla ilgili üzere duruyor. Ancak teknoloji dünyasının ortak görüşü, bu aygıtların ileride hem tasarım hem de teknoloji manasında gösterdikleri gelişim, standart telefonları ortadan kaldırabilir. Ya da eski tip tuşlu telefonlar üzere muamele görebilirler. Lakin bunu bize vakit gösterecek.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın