Samsung ve LG arasında tarihi anlaşma!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsung ve LG yeniden masada. Teknoloji devleri ortasında bu defa OLED TV panelleri için bir mutabakat yapıldı. Samsung ortadan geçen 10 yılın akabinde tekrar OLED teknolojisine sahip televizyonlar üretmeye başladı. Ama Samsung bu televizyonlara panel yetiştirmekte zorlanıyor. Bu yüzden kalan açığı LG ile tamamlayacak. İşte detaylar…

Samsung, LG’den OLED TV panelleri satın alacak!

Yaklaşık 10 yılın akabinde Samsung birinci OLED teknolojili televizyonunu 2022 yılının başlarında piyasaya sürdü. Bundan bir yıl sonra yanı 2023 yılındaysa ikinci OLED televizyon modeli olan QD-OLED TV’sini CES 2023’te görücüye çıkardı. Faka Samsung panel tedarikleri konusunda önemli külfetler yaşıyor.

Samsung kendi ekran panellerini üreten bir marka. Lakin şirket OLED TV panelleri üretimine yetişemiyor. Üretim kapasitesini arttırmak isteyen marka, Samsung Display (Samsung’un ekran paneli üreten alt markası) ile yaptığı görüşmeler sonucunda OLED ekran panelleri üretimi kapasitesinin şu an için kâfi olmadığı kanısına vardı. Bu sebeple LG ile tekrar masaya oturdu.

LG yapılan görüşmeler sonucunda iştirak mutabakatına imza atan Samsung, OLED televizyonları için gerekli olan OLED panelleri LG’den satın alacak. Bu bağlamda Samsung artık OLED paneller için iki tedarikçiye sahip olacak. Birincisi kendi bünyesindeki Samsung Display, ikincisiyse LG.

Anlaşma ile ilgili gelen öteki bilgilere göreyse Samsung birinci etapta LG Display’den 2 milyon adet W-OLED TV ekran paneli satın alacak. İlerleyen süreçlerde 2024 yılında 3 milyon, 2025 yılındaysa 5 milyon adet daha panel satın alımı yapacak. Bu paneller 77 ve 83 inç boyutundaki televizyonlar için satın alınacak.

Her iki taraf içinde kazan-kazan işbirliği!

Bu mutabakat sayesinde her iki tarafta karlı çıkacak. Bilhassa LG için bu fırsat kaçmazdı denilebilir. Covid-19 salgınının bitişi ile birlikte televizyon taleplerinde düşüşler yaşandı. Bu sebeple LG Display fabrikaları üretim adetlerini düşürdü. Fakat Samsung ile yapılan muahede sayesinde LG Display fabrikaları artık tam kapasite formunda çalışacak.

Bunun yanında talebe yetişmeye çalışan Samsung içinde tedarik problemleri ortadan kalkmış olacak. Uzmanların yorumlarına nazaran piyasada bu kadar büyük çapta OLED televizyon üretimi yapan bir marka daha olmaması Samsung’u pazarda başkan hale getirebilir.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın…

Samsung ve LG arasında tarihi anlaşma!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir