Samsung’dan global çip krizi hakkında değerli açıklama

Ülkemiz dahil tüm dünyada patlak veren global çip krizinden birçok kesim etkilenmiş durumda. Beyaz eşya, elektronik ve otomotiv bölümünde uzunluk gösteren onlarca üretici, bu süreçte gelen talebe karşılık verebilmek için ağır mesai harcarken, bir müddet sonra bunun mümkün olmadığının farkına vararak üretimi büyük ölçüde yavaşlatıyorlar.

Olağan akıllı telefon bölümü de çip krizinden nasibini aldı. Bilhassa sevkiyatlarda büyük düşüş yaşanırken, kimi modellerin tanıtım tarihleri de tekraren ertelendi. Buna Galaxy S21 FE modelini örnek gösterebiliriz. Pekala bu kriz daha ne kadar sürecek? Kısa müddet evvel Samsung’dan husus ile ilgili kıymetli bir açıklama geldi.

Samsung: Çip krizi 2022’nin ikinci çeyreğine kadar devam edebilir

Canalys ve TrendForce datalarına nazaran dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi pozisyonunda bulunan Samsung, global çip krizinin 2022 yılının ikinci çeyreğine kadar devam edeceğini, akabinde bu durumdan etkilenen dalların yavaş yavaş toparlanmaya başlayacağını düşünüyor.

Bunun yanı sıra şirket, işlemci ve radyo frekans yongalarında yaşanan arz sorununun ise 2022’nin ikinci yarısına kadar devam edeceğini, lakin bu bahiste gerekli tedbirleri aldıkları için çok fazla etkilenmeyeceklerini söz etti.

Çip krizinin patlak vermesinin akabinde teknoloji dünyasında uzunluk gösteren neredeyse tüm şirketler, ilerleyen devirlerde kullanma emeliyle çip stoklamaya başladı. Bu şirketlerden biri pozisyonundaki Samsung ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada stok konusunda değerli bir değişikliğe gittiğini duyurdu.

Bilindiği üzere akıllı telefon dalındaki üreticiler, ekseriyetle iki haftalık çip stoğu yapmayı tercih ediyor. Böylece üretim bir biçimde sağlanabiliyor. Bu vakte kadar tıpkı anlayışla çalışmalarını sürdüren Samsung ise yaşanabilecek ekstrem bir duruma rağmen stok müddetini iki katına çıkarma kararı aldı.

Doğal Samsung ve çip krizi denince akla birinci Galaxy S21 FE geliyor. Kelam konusu kriz nedeni ile çıkışı adeta yılan öyküsüne dönen ve bir periyot iptal edildiği bile konuşulan akıllı telefon, güçlü bir süreç sonrası Ocak 2022’de kullanıcıların beğenisine sunulacak. Galaxy S22 serisinin tanıtılacağı lansman ise ortaya çıkan raporlara nazaran şubat ayına ertelendi.

Yorum yapın