Samsung’dan yeni yuvarlanıp katlanabilen ekran patenti!

Katlanabilir akıllı telefonlara olan ilgi her geçen gün yeni bir model çıktıkça artıyor. Natürel büyük bir çoğunluğu düz ekranlı rakiplerine kıyasla epey yüksek bir fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Ancak her geçen gün bu aygıtlara olan ilginin artmasıyla birlikte katlanır ekranlı telefonlar nispeten daha alınabilir bir hale geliyor.

Lakin panel teknolojilerinde Samsung üzere şirketler argümanlarını sürdürmeye ve var olan modelleri geliştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte pek çok birçoklarının katlanabilir panellerin yanı sıra yuvarlanabilir olanların üzerinde de çalıştığını biliyoruz. Fakat ortaya çıkan son patent müracaatları bu iki teknolojinin bir gün, tek bir aygıtta bütünleşeceğine işaret ediyor.

Katlanabilir ve yuvarlanabilir panel teknolojileri birleşiyor

Samsung, birinci katlanabilir telefon modeli olan Galaxy Z Fold’un akabinde satışa sunduğu Z Fold 2, Flip ve Z Fold 3 modelleriyle birlikte bu tip aygıtlara ilişkin pazar hissesinin yüzde 95’ini ele geçirmeyi başardı. Alışılmış piyasadaki rekabet başta Huawei’nin Mate Xs modeli olmak üzere Oppo ve başka üreticilerin aygıtlarının tanıtılmasıyla birlikte giderek artıyor.

Bu sebeple Samsung, yaptığı yatırımların meyvesini bir an evvel toplamak istiyor. Bu doğrultuda şirket, birinci olarak yuvarlanabilir panel dizaynlarıyla ilgili patent müracaatlarında bulundu. Ancak ortaya çıkan sızıntılar, katlanabilir ve yuvarlanabilir ekranların bir ortada kullanılacağı yeni bir aygıt tipine işaret ediyor.

Aslında buna benzeri teknolojileri daha evvel farklı akıllı telefon ve panel üreticilerinin patent müracaatlarında görmüştük. Lakin Samsung’un bu yeni Fold and Slide olarak isimlendirilen konsepti aygıtları telefonlar ile değil, tabletler ile yarışılan bir pazara yanlışsız çekmeye çalışıyor.

Ortaya çıkan sızıntılara nazaran Samsung, ekranı büsbütün açıldığında 10 inç ve üzeri boyutlara ulaşabilen bir akıllı telefon üzerinde çalışıyor. Hatta bunu şirketin telefon üzere kullanabilen tabletler üretmeye çalıştığı halinde de yorumlayabiliriz.

Lakin alışılmış gerek kamera sistemleri, gerekse de içinde bulunacak yonga seti ve öteki donanım kesimleri sebebiyle bu aygıtların aslında dış tasarım haricinde akıllı telefonlardan özellik olarak pek de farklı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat Flip üzere direkt olarak cebimizdeki modellere rakip olduğunu söyleyemeyiz.

Genel çizgileriyle Samsung’un yapmaya çalıştığından anladığımız kadarıyla, bir yandan cebe sığacak boyutlara küçülebilen yapısıyla pazardaki akıllı telefonlara bir alternatif sunulacak. Öteki yandan da açıldığı vakitte iş yahut ferdî kullanımlarında laptop yahut bilgisayar yerine tablet tercih eden kullanıcılar için yeni bir seçenek olacak.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın