featured

Snapdragon 8 Gen 3 için tarih verildi! Beklenenden önce geliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Android telefonların doruğu olarak gösterilen Snapdragon 8 Gen serisi her yıl markaların amiral gemisi modellerinde yerini alıyor. Qualcomm’un isim siyasetini değiştirmesinin akabinde üçüncü amiral gemisi modeli olacak olan Snapdragon 8 Gen 3 beklenenden daha evvel bizlerle olacak.

Snapdragn 8 Gen 3 beklenenden evvel geliyor

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3’ün lansman tarihini Ekim 2023 olarak belirlenmiş durumda. Yeni işlemci, şirketin her yıl düzenlenen Snapdragon Zirvesi’nde kendisini gösterecek. Hawaii’nin Maui kentinde gerçekleştirilmesi hedeflenen etinlik 24-26 Ekim tarihlerinde kapısını açacak.

Qualcomm artık bir klasik haline gelen etkinliğinde öbür teknolojilerinin yanı sıra amiral gemisi işlemcisinin de ayrıntılarını bizlerle paylaşacak. Daha evvel Snapdragon 8 Gen 1 ve 2’yi kasım ayı içerisinde tanıtan şirket bu manada herkesi de şaşırtmış oldu.

Yeni işlemci tanıtım tarihinin yanı sıra performansıyla da şaşırtacak üzere görünüyor. Gelen bilgilere nazaran değerli bir performans yükseltmesi kazanacak olan işlemci 3.7GHz sürate sahip Cortex-X4 çekirdeğe mesken sahipliği yapacak. İşlemcinin çekirdek mimarisinde de değişikliklerin olması bekleniyor.

Günümüzde kullanılan en şimdiki yonga seti Snadpragon 8 Gen 2’de Cortex-X3 mimarisi bulunuyor ve 3.2 GHz’de çalışıyor. Bu, günlük kullanımda performansın direkt etkileneceği manasına geliyor. Ayrıyeten yeni işlemcide bir “süper büyük” çekirdek, beş “büyük” çekirdek ve iki “küçük” çekirdek olmak üzere 1+5+2 mimarisi olması bekleniyor.

Snapdrago 8 Gen 3 ile sunulacak bir başka yükseltme ise 770 MHz frekansa sahip Adreno 750 GPU olacak. Şu anda 4nm mimarisiyle üretilen Adreno 740 GPU’ların kullanıldığını hatırlatalım. Qualcomm ayrıyeten üretim tarafında yeniden TSMC’ye güveniyor. TSMC ise yeni işlemcilerde N4 çipleri yerine N4P olarak isimlendirilen gelişmiş türevlerini kullanacak.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3 ile Android telefonlarda yeniden tepeyi temsil etmek istiyor. Pekala siz Qualcomm ve Snapdragon 8 Gen 3 işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Snapdragon 8 Gen 3 için tarih verildi! Beklenenden önce geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir