featured

Soğanıyla meşhur ilçenin belediye başkanından Kılıçdaroğlu’na: Kaç tır istiyorsanız genel merkezin önüne göndereyim

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sofraların vazgeçilmezi Karacabey soğanı bu yılda üreticilerin yüzünü güldürecek. Geçen yıla göre daha fazla ekim yapılan soğanın hasadıyla birlikte marketlerdeki fiyatların ateşi düşecek. Hasat öncesi tarlaya inen Karacabey Belediye Lideri Ali Özkan, soğanın siyasetin öznesi haline getirildiğini belirterek, “Tarımsal üretim bedeli konusunda bilgisi olan da olmayan da konuşuyor. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eline soğan alıp Türkiye’nin gündemine sokmaya çalışıyor. ‘Soğan fiyatları 30 liranın altına düşmemiş’ diye de algı yapmaya çalışıyor” dedi.

“5 LİRA, 10 LİRA, 30 LİRA OLSA ÇOK BİR ŞEYİN FARK EDECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

“Biz toprağı saksıda, meyve ile sebzeyi ise market ve manav reyonunda görenlerden değiliz” diyen Özkan, “Sürekli sahalardayız. Münasebetiyle soğan ile patates ile illüzyon yaparak vatandaşları aldatmaya gerek yok. Kış aylarında havaların don yapması sebebiyle pazarlara sevk edilecek olan soğanlar ziyan gördü. Yüzde 50’ye kadar zayiat verdiği için 1-2 ay soğan fiyatlarında beklenmedik yükseliş oldu. Buna da baktığımız vakit bir meskenin haftada tüketeceği soğan ölçüsü 1-2 kilo olduğunu düşünürsek, 5 lira, 10 lira, 30 lira olsa çok bir şeyin fark edeceğini düşünmüyorum. Kışlık soğanlar bittikten sonra Türkiye’de taze soğan ve yerli soğan da birinci etapta Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde ve Adana bölgesinde çıkmaktadır. Adana’da yağmurlar sebebiyle hasat yapılamadığı için pazara arz edilen eser ölçüsü az kaldı. Keskin düşüşler gerçekleşmedi. Şu an Adana’da soğan 10 liranın altına düşmüş vaziyette” tabirlerini kullandı.

MUHALEFETE “KAVANOZ” ÖNERİSİ

Karacabey’de de üretim yerleri peyder pey, devreye gireceği için hasat hazırlıklarının devam ettiğini söz eden Özkan şunları söyledi: “İşçiler gelmeye başladı. Önümüzdeki günlerde soğanlar toplanıp çuvallanarak pazarlara arz edilecek. Muhalefet önderleri, vatandaşın, köylünün, çiftçinin, soğanı ile patatesi ile algı yapmaya çalışmasınlar. Muhalefetin teknolojik yatırımlara, SİHA’lara, TCG Anadolu’ya, Togg’a bakmasını isteriz. Soğan fiyatının yılın 1-2 ayı hava koşullarından ötürü bir ölçü yükselmesi olağandır. Lakin bununla memleketi vizyoner bir formda yönetim edemezler. İnsan olarak, hükümet olarak, politikler olarak müdahil olabileceğim alanlar var. Lakin açık havada yapılan ziraî ziraat konusunda elde olmayan imkanlar da var. 40 sene evvel Karacabey’de bağımsız belediye lider adayı Hüseyin amcamız vardı. Onun zihni hudut projesi olan kavanoz projesi vardı. Karacabey’in bütün üzerini kavanoz ile camekan ile örtecekti. Yağmur lazım olan penceresini açıp yağıştan istifade edecekti. İstemeyen de kapatacaktı. Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın telaffuzları, gerçeklikten uzak bulduğum için bu kavanoz sistemini hatırlatmak istedim. Onlar da maazallah iktidara gelirse, bütün Türkiye’nin gökyüzünü camekanla kapadıkları takdirde, bu ziraî iniş çıkışları tahminen denetim edebilirler.

“KAÇ TIR İSTİYORSANIZ GETİREYİM, VATANDAŞLARA DAĞITIN”

Çiftçimizle, üreticimizle, yağmurda, çamurda, karda, kışta bu beşerler gayret ediyor. Fiyat yükselmelerini devletimiz de elinden geldiğinde farkı kapatmaya çalışıyor. Hala Kılıçdaroğlu, soğanın 30 lira olduğunu söylüyor. Soğanın 10 lira olduğunu ona hatırlatayım. Ne kadar istiyorsa, kaç tır istiyorsanız ben size getireyim. Geçtiğimiz gün biz Hatay’dan bir tır soğanı getirdik. Gereksinim sahibi insanlara da fiyatsız dağıttık. Müsaade edin size de tırlarca soğanı CHP Genel Merkezi’nin önüne göndereyim. Onları vatandaşlara dağıtın. Karacabey’de çuvallanmaya hazır, ekilmiş olan yaklaşık 10 bin dönüm soğanımız mevcuttur. Emekçiler geldiğinde üreticilerimiz bunları pazara arz edeceklerdir.”

“MARKETLERDE DE 7-10 LİRA OLUR”

Çiftçi Lütfü Demirbaş ise, “Şu anda soğan hasat vaktine geldi. Personellerimiz de yavaş yavaş geldi. Bir aya kadar toplamaya başlarız. Bu sene yağışı düzgün aldı. Randıman de çok hoş. Türkiye’nin her yerine kâfi soğanımız var. Her yerine buradan göndereceğiz. Şu an dönüm maliyeti bize 10 bin lirayı buluyor. Şu an Adana’da fiyatların düştüğünü görüyoruz. Hasat bittikten sonra, yeni soğanlar markete ulaştıktan sonra aşağı üst marketlerde de 7-10 lira olur” formunda konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat
Soğanıyla meşhur ilçenin belediye başkanından Kılıçdaroğlu’na: Kaç tır istiyorsanız genel merkezin önüne göndereyim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir