featured

Son Dakika: 12. sınıf öğrencilerinde devam zorunluluğu kalktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın gündeme ait sorularını yanıtlıyor. Zelzele bölgesindeki eğitime ait bilgi veren Bakan Özer, “Eğitimin normalleşmesiyle ilgili büyük gayret harcadık. Müfredattan çok travmaların aşılmasına odaklandık.” dedi. Bakan Özer, “Bölgedeki en inançlı yerin okullar olduğu ortaya çıktı. 466 bin vatandaşımız okullarımızda konakladı.” biçiminde konuştu.

“59 BİN ÖĞRENCİ GERİ DÖNDÜ”

Deprem bölgesindeki nakillerle ilgili konuşan Özer, “Okulları normalleştirmeden hayatı normalleştirmemiz mümkün değil. Okulları açtıkça geriye dönüşler hızlandı. 59 bin 922 öğrenci geriye döndü. Dikkat alımlı nokta en fazla dönüş Kahramanmaraş’ta. Onu Hatay izliyor 10 bin öğrenci Hatay’a döndü.” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZ RAHAT OLSUN”

Yks sınavıyla ilgili konuşan Bakan Özer, “Öğrencilerimiz rahat olsun, fazla yormayacağız. İmtihana girecek öğrenciler için 3450 destekleme kursu oluşturduk. Uzman öğretmenlerimizi bölgeye gönderdik. Tüm kitaplarını tekrar bastırdık. Çocuklarımız geleceğini dizayn ederken MEB’in her türlü imkanından faydalanıyorlar.” dedi.

12. SINIFLAR DEVAMSIZLIKTAN MUAF

12. sınıfların devamsızlıktan muaf olduğunu duyuran Bakan Özer, “Öğrenciler daima birebir soruları sordu. Bu periyot travmalı bir periyot yaşandığı için bunu erken açıklayacağız. 12. sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız. Onlar muaf olacaklar. Rahatlıkla YKS’ye girsinler ” dedi.

“TELAFİ EĞİTİMLERİNİ YAPACAĞIZ”

Bakan Özer, “Başlangıçta devamsızlığı kaldırdık sarsıntı bölgesinde. Beklediğimizin ötesinde travma yaşadılar. Kederimiz müfredatla ilgili değil. Bu travmayı atlatmalarını sağlamak. Not sistemlerini de değiştirdik. İmtihana girmezse birinci periyot notu geçerli olacak. 2. periyot imtihana girer yüksek olursa bu notu dikkate alacağız. Notlarına bakmaksızın üst sınıfa geçireceğiz. Önceliğimiz bu süreci süratlice atlatmak. 16 Haziran’dan sonra telafi eğitimlerini yapacağız. Sıhhatini korumakla ilgili garanti verebilmek önceliğimiz.” formunda konuştu.

Son Dakika: 12. sınıf öğrencilerinde devam zorunluluğu kalktı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir