featured

Son Dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari fiyata orta artırım için çalışmalarına resmen start verildi. Tespit kurulunun birinci toplantısı bugün saat 14.00’te Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda başladı.

KOMİSYON’DA 5’ER TEMSİLCİ YER ALACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nunda personel, patron ve hükümetten 5’er temsilci yer alacak. Emekçi bölümünü TÜRK-İŞ, patronları de Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu temsil edecek.

KOMİSYON KARARI CUMHURBAŞKANINA İLETİLECEK

Görüşmenin akabinde komiteden çıkan karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilecek. Erdoğan’ın inisiyatif kullanarak son bir dokunuş yapması beklenen taban fiyat sayısı kamuoyuyla paylaşılacak.

MASADA ÜÇ SAYI VAR

Yeni minimum fiyatın Kurban Bayramı öncesi belirlenmesi beklenirken kulislerde konuşulanlara nazaran masada 3 artırım ihtimali yer alıyor:

  • Yüzde 25 artırım ile belirlenmesi durumda, net minimum fiyat 10 bin 634 TL, brüt minimum fiyat 12 bin 510 TL, patron maliyeti ise bu durumda 14 bin 699 TL olacak.
  • Yüzde 30 artırım ile belirlenmesi durumda, net minimum fiyat 11 bin 58 TL, brüt minimum fiyat 13 bin 10 TL, patron maliyeti ise bu durumda 15 bin 287 TL olacak.
  • Yüzde 40 artırım ile belirlenmesi durumda, net taban fiyat 11 bin 910 TL, brüt taban fiyat 14 bin 11 TL, patron maliyeti ise bu durumda 16 bin 463 TL olacak.

TÜRK-İŞ: İŞİMİZE GELMEYEN BİR SAYI OLURSA TOPLANTIYA GİTMEYİZ

Asgari fiyat pazarlığına saatler kala ise emekçi temsilcisi Türk-İş’ten dikkat çeken bir açıklama geldi. Habertürk’ten Bülent Aydemir’in sorularını yanıtlayan Atalay, süreç başlamadan resti çekti. Minimum fiyat sayısına ait şimdi hükümet kanadının teklifini görmediklerini belirten Atalay, “Önümüzü bir görelim. Geçen sene biliyorsunuz teklifi makul bulmayınca toplantıya gitmedik. İşimize gelmeyen bir sayı olursa tekrar gitmeyiz” dedi.

Türk-İş Lideri Atalay: Toplantıda masaya ne getirecekler, görelim.

“MASAYA NE GETİRECEKLER GÖRELİM, ONA NAZARAN TUTUMUMUZU ALIRIZ”

Türk-İş’e bağlı iş kollarında taban fiyatlı olmadığını hatırlatan Atalay, “Daha evvel dedik ki görüşmelere minimum fiyatlı biri katılsın. Yasal olarak muhatabımız sensin diyorlar. Şimdi ortada bir sayı da yok. Ben şu evrede hiç konuşmuyorum lakin dönüp dolaşıp ihale bana kalıyor. Bu türlü bir sistem yok. Yarın gidip görelim bakalım ne diyecekler. Onlardan ne gelecek? Birinci toplantıda masaya ne getirecekler; görelim. Ona nazaran tutumumuzu belirleriz” tabirlerini kullandı.

İŞVERENE DAVET YAPTI: MİNİMUM FİYATIN ÜZERİNDE FİYAT VER

Ücreti belirleme sürecinin yasal mecburilik olduğunu hatırlatan Atalay, patrona de bu noktada bir davette bulundu. Atalay, “Çalışana minimum fiyatın üzerinde fiyat ver. Elini tutan mı var?” dedi.

OCAK AYINDA TARİHİ BİR ARTIRIM YAPILMIŞTI

Ocak ayında minimum fiyata Cumhuriyet tarihinin en yüksek artışı yapılmış, yüzde 54,66 artırım ile net 8 bin 506 liraya yükselmişti.

Son Dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir