featured

Son Dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı sona erdi! İlk açıklama TÜRK-İŞ’ten

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari fiyata orta artırım için çalışmalarına resmen start verildi. Tespit komitesi birinci toplantı için bugün saat 14.00’te Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda bir ortaya geldi.

“BAYRAMDAN EVVEL BİTMESİNİ BEKLİYORUZ”

Yaklaşık 1 saat süren toplantı sonrasında birinci açıklama TÜRK-İŞ Heyet Lideri Veli Solak’tan geldi. Solak, “Bayramdan evvel bitmesini bekliyoruz. Toplantı yarın da olabilir, rastgele bir tarih yok. Talebimiz bir an evvel bu toplantının bitmesi. Mesken kiralarına, hayat pahalılığına nazaran minimum fiyatın güncellenmesini istiyoruz” sözlerini kullandı.

KOMİSYON KARARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A İLETİLECEK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nunda personel, patron ve hükümetten 5’er temsilci yer aldı. Emekçi kısmını TÜRK-İŞ, patronları de Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu temsil etti. Görüşmenin akabinde kuruldan çıkan karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilecek. Erdoğan’ın inisiyatif kullanarak son bir dokunuş yapması beklenen taban fiyat sayısı kamuoyuyla paylaşılacak.

MEVCUT TABAN FİYAT 8.506 TL

Asgari fiyat, bir emekçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Taban fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt taban fiyat, 1551 lira 24 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Son Dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı sona erdi! İlk açıklama TÜRK-İŞ’ten

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir