featured

Son Dakika: Asgari ücrette 2. toplantı sonrası Türk-İŞ temsilcisinden açıklama: Rakam belli olmadı, bu hafta 3. kez bir araya geleceğiz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise toplumun tamamını ilgilendiren yeni minimum fiyat sayısıyla ilgili süreç devam ediyor. Birinci toplantısını 13 Haziran’da Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının konut sahipliğinde gerçekleştiren komite, ikinci toplantı için bugün saat 10.00’da bir ortaya geldi.

“RAKAM OLARAK BİR YERE GELİNMEDİ”

Görüşme saat 12:25 sıralarında sona erdi. Türk İş Temsilcisi Ramazan Ağar, toplantı sonrası açıklamalarında şunları söyledi: “Uzun uzun görüşmeler yaptık. Çalışma hayatı ile ilgili görüşmeleri sunduk. Sayı olarak bir yere gelinmedi.

“BU HAFTA 3. SEFER BİR ORTAYA GELECEĞİZ”

Bu hafta içerisinde üçüncü sefer komite olarak bir ortaya geleceğiz. Kurulda bir karara vardıktan sonra Cumhurbaşkanımız açıklama yapar diye düşünüyorum. Bayramdan evvel sayı konusunda bir karar verilir diye düşünüyorum. Hükümet tarafında rastgele bir sayı gündeme gelmedi. Biz personel kısmı tarafından bir mutabakat sağlanacağını düşünüyoruz”

SAAT 14.00’TE BİR TOPLANTI DAHA VAR

Öte yandan, komite toplantısının akabinde, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay ve Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol saat 14.00’te bir ortaya gelecek.

NET TABAN FİYAT 8.506 TL

Asgari fiyat, bir personel için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Taban fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt taban fiyat, 1551 lira 24 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor. Öte yandan kulislerde taban fiyatın yüzde 30’luk artırımla 11 bin 50 lira düzeyine çıkacağı konuşuluyor.

Son Dakika: Asgari ücrette 2. toplantı sonrası Türk-İŞ temsilcisinden açıklama: Rakam belli olmadı, bu hafta 3. kez bir araya geleceğiz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir