featured

Son Dakika! Bedelli askerlik ücreti 122.351 TL oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlik fiyatının 122. 351 lira olduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere bedelli Askerlik fiyatı, daha evvel yapılan düzenleme ile memur maaş katsayısındaki artış oranına sabitlenmiş ve ölçü konusundaki belirsizlik ortadan kaldırılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığınca ‘Mali ve Toplumsal Haklar’ genelgesi yayımlanmış ve buna nazaran bedelli askerlik meblağı 122.351,04 TL olmuştur. 17 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bedelli askerlik müracaat süreçleri başlamıştır” sözleri yer aldı.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE ÇABA SÜRÜYOR

Milli Savunma Bakanlığından, 17 Temmuz’da müddeti dolan ve Rusya tarafından durdurulan Tahıl Teşebbüsü’nün uzatılmasına yönelik, Birleşmiş Milletler (BM), Rusya ve Ukrayna yetkilileriyle temasların, Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak devam ettiği, İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’nden Rus işçinin ayrıldığı açıklandı. Ulusal Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla Münasebetler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk, Bakanlık’ta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı uğraşının devam ettiğini söyledi.

“SON 1 HAFTADA 35 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Terör örgütüne yönelik operasyonların kararlılıkla sürdüğünü vurgulayan Aktürk, “Terörü kaynağında yok etme stratejisi ile Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 35 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylelikle etkisiz hale getirilen terörist sayısı bu yıl içinde 848’e, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 191’e ulaşmıştır.” diye konuştu. Irak’ın kuzeyinde icra edilen Pençe-Kilit Harekatı’nda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 573’e ulaştığını belirten Aktürk, harekat kapsamında değişik çaplarda toplam bin 291 silah ve 556 bin 498 mühimmatın ele geçirildiğini, 2 bin 103 mayın/el üretimi patlayıcının imha edildiğini, 597 mağara ve sığınağın kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi.

OPERASYONLARDA SON DURUM

Son bir haftada hudutlarda yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 189 kişinin yakalandığını kaydeden Aktürk, şu bilgileri paylaştı: “Bunlardan 20’si FETÖ mensubu olmak üzere 27’si teröristtir. 2 bin 866 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. 2023 yılında ise hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4 bin 65 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 201’i FETÖ mensubu olmak üzere 306’sı teröristtir. 125 bin 822 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Ayrıyeten geçtiğimiz bir hafta içerisinde icra edilen operasyonlarda, 7 kilogram uyuşturucu ve 361 türlü uyuşturucu hap ele geçirilmiştir. 1 Ocak’tan itibaren icra edilen operasyonlarda ise 2 bin 369 kilogram uyuşturucu, bin 51 türlü uyuşturucu hap ve 23 türlü silah ele geçirilmiştir.”

“YUNANİSTAN’LA OLUMLU HAVANIN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN EFORLARIMIZ SÜRÜYOR”

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki harekat bölgelerinde yaptığı mutabakatlara uyduğuna vurgu yapan Aktürk, “Muhataplarımızdan da uymalarını beklediğimizi bir kere daha söz ediyoruz. Bölgede kalıcı barışın sağlanması maksadımız doğrultusunda diyalog, temas ve uyum çalışmalarına da devam edilmektedir.” sözlerini kullandı.

Albay Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Ege ve Akdeniz’de, Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini odunsuz bir formda muhafazaya devam edeceğini belirterek, “Komşumuz Yunanistan ile sarsıntı sonrası gelişen olumlu havanın devam ettirilmesi ve geliştirilmesi için karşılıklı gayretlerimiz sürmektedir.” formunda konuştu.

Kıbrıs’ta hâkim, eşit, bağımsız iki devletin tek tahlil olduğunu lisana getiren Aktürk, “Türkiye, garantör devlet olarak memleketler arası mutabakatlar ve milletlerarası hukuktan kaynaklanan legal haklar çerçevesinde Kıbrıs’ta barış, huzur ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir.” açıklamasında bulundu. Aktürk, Kıbrıs Barış Harekatı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 49’uncu yıl dönümünü de kutladı.

“TAHIL KORİDORU MUTABAKATI İLE 33 MİLYON BESİN DAĞITILDI”

Rusya-Ukrayna savaşanının dünya güvenliğine tesirini yakından takip ettiklerini bildiren Aktürk, “Daha fazla yıkım, gözyaşı ve dram yaşanmaması, ateşkes ve kalıcı barışın sağlanması için aktif, kolaylaştırıcı rol üstlenmeye ve insani krizi hafifletmeye yönelik her türlü takviyesi vermeye hazırız.” dedi. Rusya tarafından durdurulan tahıl teşebbüsüne ait de açıklamalarda bulunan Aktürk, bir yıllık müddette, binden fazla gemiyle yaklaşık 33 milyon ton tahıl ve besin eserinin, gereksinim sahibi ülkeler ve global pazarlara erişiminin muvaffakiyetle sağlandığını anlattı.

“ANLAŞMANIN DEVAMI İÇİN TEMASLAR SÜRÜYOR”

Taraf ülkelerin mutabakatıyla teşebbüsün, 19 Kasım 2022, 18 Mart ve 18 Mayıs 2023 tarihlerinde uzatıldığını ve 3 periyot halinde misyonunu muvaffakiyetle devam ettirdiğini söyleyen Aktürk, bu çerçevede Ukrayna limanlarından üç kıtadaki 45 ülkeye tahıl sevk edildiğini hatırlattı. Albay Aktürk, şöyle devam etti:

“Tahıl Muahedesi’nin sürdürülmesine tüm dünya büyük ehemmiyet vermektedir. Müşterek çabalarla tesis edilen Mutabakat’ın global besin krizinin önünün alınması için hayati rol oynadığı aşikardır. Fakat bilindiği üzere 17 Temmuz’da Rusya Federasyonu yaptığı açıklamayla Tahıl Teşebbüsü Muahedesi’nin uzatılmayacağını ve durdurduğunu bildirmiştir. Global besin fiyatlarının istikrara kavuşmasına büyük katkı sağlamakla birlikte tüm krizlerin uygun niyet ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu teşebbüsün devam etmesini temenni ediyoruz. 17 Temmuz’da müddeti dolan ve Rusya Federasyonu tarafından durdurulan Tahıl Teşebbüsü’nün uzatılmasına yönelik BM, Rusya Federasyonu ve Ukrayna yetkilileriyle temaslarımız Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bölgede barışın temini ve insani yardım konusunda bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.”

“RUS İŞÇİ MERKEZ’DEN AYRILDI”

“ABD’nin Suriye’deki birliklerini destek ettiği ve yeni askeri sevkiyat gerçekleştirdiği” tezine yönelik kaynaklar mevzunun yakından takip edildiğini, şu ana kadar bu türlü bir tespitlerinin bulunmadığını vurguladı.

Rusya tarafından durdurulan “Tahıl Koridoru”nun tekrar açılmasına yönelik olumlu bir havanın olup olmadığına yönelik soruyu kaynaklar, “Biz bu mutabakatın dörtlü bir halde mevcut durumu ile devam etmesinden yanayız. Bu bahisteki teşebbüs ve uğraşlarımızı sürdürüyoruz. Teşebbüsler devam ettiği sürece de İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’nin kâfi işçi ile operasyonel olarak kalmasını sağlayacağız.” halinde yanıtladı. İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’ndeki Rus çalışanın durumuna ait soruya ise kaynaklar, “Rus işçi Merkez’den ayrıldı.” karşılığını verdi.

Başka bir alternatifin kelam konusu olup olmadığına yönelik soruya kaynaklar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın tabir ettiği üzere, çok yararlı olduğu dünya tarafından belirtilen teşebbüsün devamından yanayız. Bunun için de bütün taraflar nezdinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Son Dakika! Bedelli askerlik ücreti 122.351 TL oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir