featured

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi sonrası terörle mücadele çağrısı: Tüm müttefiklerimizden açık destek bekliyoruz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta gerçekleşen NATO Başkanlar Doruğu sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısı düzenledi. Terörle gayret konusunda net bildiri veren Erdoğan,”NATO’nun iki temel tehditten biri olarak gördüğü terörizmle çaba kaide. Şimdiye kadar binlerce vatandaşımızı terör örgütlerinin hücumlarında kaybettik. Terörle amansız ve amasız uğraş bizim kırmızı çizgimizdir, artık tüm müttefiklerimizde kararlı bir çaba bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

ZİRVE SONRASI BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta gerçekleşen NATO Önderler Doruğu’nun akabinde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Kritik bir tepeyi daha muvaffakiyetle gerçekleştirdik. Rusya-Ukrayna savaşında 504. günü geride bıraktık. Çatışma uzadıkça yıkım ve gözyaşı artarak devam ediyor. Türkiye olarak müttefiklerimizle dayanışma içinde hareket ederken savaşın sona ermesi için efor harcıyoruz. Savaş gemilerinin Türk boğazından geçmesine müsaade etmedik, savaşın başka bölgelere sıçramasını engelledik.

TAHIL KORİDORU

Tahıl Koridoru muahedesinin uzatılması için teşebbüslerimiz devam ediyor. Sayın Zelenski Karadeniz Tahıl Teşebbüsünün devamından yana Sayın Putin’in de birtakım teklifleri var. Her iki tarafı da dinliyoruz. Savaşın kazananı barışın da kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış umutlarını tekrar yeşertmek istiyoruz.

“TERÖRLE AMANSIZ VE AMASIZ GAYRET KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

Bazı müttefiklerimizin PKK’nın Suriye’de kurdukları çarpık bağ ittifakın bütünlüğüne ziyan veriyor. Son yıllarda yaşadığımız acıya karşın hala terörle uğraş bunu konuşmak acı verici. 40 yıldır bölücü terörle gayret eden bir ülkeyiz. NATO’nun iki temel tehditten biri olarak gördüğü terörizmle çaba kural. Şimdiye kadar binlerce vatandaşımızı terör örgütlerinin ataklarında kaybettik. Terörle amansız ve amasız uğraş bizim kırmızı çizgimizdir, artık tüm müttefiklerimizde kararlı bir çaba bekliyoruz. NATO tarihinde birinci kere Genel Sekreter tarafından Terörizmle Çaba Özel Koordinatörü atanacağı duyuruldu.

“TÜRKİYE, NATO’NUN AÇIK KAPI SİYASETİNİ DESTEKLEMİŞTİR”

Zirvenin ikinci oturumunda Asya Pasifik ortaklarımız bize katıldı. Bu ülkelerle NATO bağlantılarının nasıl geliştirileceği konusunu ele aldık. NATO Ukrayna bağlantılarını bir üst seviyeye taşımış olduk. Türkiye, NATO’nun açık kapı siyasetini her vakit desteklemiştir. İttifak tarihine baktığımızda sadece anayasal isminden ötürü tam 17 yıl kapıda bekleyenleri görürsünüz.

İSEVÇ’İN NATO’YA KATILIMI

Türkiye, ittifakın genişlemesine verdiği prensipli tavrı desteklemiştir. İsveç’in NATO’ya iştiraki gündemimizde yer aldı. Ülkemizin beklentilerini İsveç’in taahhüdlerini yerine getirmesi konusunu ele aldık. İsveç’in üyelik bahsiyle ilgili önümüzdeki süreçlerin nasıl şekilleneceğini ele aldık. İsveç, bizim AB’ye tam üyeliğimize ve gümrük muahedesinin yenilenmesine dayanak verecek. İsveç üzerine düşeni yapmayı sürdürecek.

“KUTSALLARA SALDIRMAK FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL, BARBARLIKTIR”

Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçakça taarruzlarının akabinde İsveç hükümetinin saldırıyı kınayan açıklamalarını not ettik. Bugün BM İnsan Hakları Kurulu Kur’an-ı Kerim’i yakma aksiyonunu nefret kabahati olarak nitelendirdi. İnsanların kutsallarına saldırmak fikir özgürlüğü değil barbarlıktır. İsveç’in NATO’ya iştirak protokollerini onaylayacak mercii TBMM’dir.

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi sonrası terörle mücadele çağrısı: Tüm müttefiklerimizden açık destek bekliyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir