featured

Son Dakika: Erdoğan’dan faiz mesajı: Hazine ve Maliye Bakanımızın adımlarını süratle, rahatlıkla Merkez Bankası’yla atmasını kabullendik

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçim zaferi sonrası yeni devirdeki birinci yurt dışı ziyaretlerini geleneği bozmayarak KKTC ve Azerbaycan’a gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“HER ÜLKENİN BİRİNCİ İŞİ EKONOMİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Mehmet Şimşek’in iktisadın başına getirilmesiyle birlikte atılacak adımlar ve taban fiyatta artış bahisleri soruldu. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: “Her periyotta olduğu üzere bu devirde de elbet ki ekonomi her zamanki o güçlendirme beklentisini tekrar motamot devam ettiriyor. Yani burada ekonomiyi bir kenara koyalım diyemezsiniz. Her ülkenin birinci işi iktisattır.

“FİNANS NOKTASINDA KAYNAK ARAYIŞLARINI DEVAM ETTİRİYORUZ”

Ve burada da atılacak olan adımda, bilhassa gerek Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki misyonu gerek Merkez Bankasındaki değişiklik gerek BDDK’da attığımız adım, bütün bunlarla birlikte iktisatla ilgisi olan Bakanlarımız yani Ticaret Bakanımızdan Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, savunma sanayiine varıncaya kadar hepsi bu işle ilgili. Alışılmış ulaştırma değer arz ediyor. Besin, tarım, hayvancılık en değerli adımlardan bir tanesi. Zira onun üzerinden de bizi vurmaya kalkıyorlar. Biz bunlara prim vermeden altyapı ve üstyapıda bütün çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu hususlarla ilgili olarak bir taraftan da natürel finans dalımızı güçlendirmenin çabası içerisinde olacağız. Finans kesiminde kaynak arayışlarını devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Bizim bankalar noktasında düşüncemiz yok. Bizim bankacılık bölümümüz esasen güçlüdür. Ama bütün problem artık finans idaresini daha güçlü hale getirelim ve finans idaresini güçlü hale getirmek suretiyle bir kere enflasyondaki düşüşü de daha aşağı indirelim…

“ATACAĞI ADIMLARI KABULLENDİK”

Tabii birtakım arkadaşlar “Cumhurbaşkanı faiz siyasetlerinde önemli bir değişime mi gidiyor” üzere bir yanılgının içine düşmesin. Ben burada aynıyım. Ancak Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki fikri noktasında, biz natürel kendisine burada atacağı adımları hızla, rahatlıkla Merkez Bankası’yla bir arada atmasını kabullendik, “hayırlı olsun” dedik ve bu biçimde de enflasyonu tek haneye düşürmekteki kararlılığımızı da bildirdik. Bunu neye dayanarak söylüyoruz? Biliyorsunuz Başbakanlığım devrinde biz (enflasyonu) tek haneye düşürdüğümüzde faiz 4,6’ydı, enflasyon da 6,2’ydi. O vakit yeniden olağan bu işleri bir arada yaptık ve artık de Sayın Bakanımıza bunları söyledik, tıpkı formda bunu birlikte yapmalıyız. Biz o vakit “düşük faiz, düşük enflasyon” teorisiyle çalıştık. Artık de tıpkı anlayışla çalışıyorum, birebir kanıdayım ve bu biçimde bunu başarabiliriz diye inanıyorum.

“İŞÇİMİZ RAHAT OLSUN”

Asgari fiyat konusuna gelince… Minimum fiyat noktasında da biz mutlaka personelimizi tekrar enflasyona ezdirmeyeceğiz. Minimum fiyatta de elimizden gelen uğraşı göstereceğiz. Emekçimiz bu noktada rahat olsun, huzurlu olsun. Şu anda çalışmalar yapılıyor, bir an evvel de inşallah kararı vereceğiz. Memur maaşlarına ait adım da zati temmuz ayındaki görüşmelerde atılacak.

“HAFİZE GAYE ERKAN TEKLİFİNİ BANA ŞİMŞEK GETİRDİ”

Merkez Bankası Başkanlığına atanan Hafize Gaye Erkan konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu biçimde: “Hafize hanımı Mehmet Beyefendi tanıyordu ve kendisi bu teklifi bana getirdi. Biliyorsunuz ben takım hareketine inanırım. Yani ben bir misyona geldim; ne yapıyorum, takımımla geliyorum; yani Bakan arkadaşlarımı seçiyorum, inceliyorum ve bununla da kalmıyorum, farklı kimi isimler varsa bunlar üzerinde de çalışmalar yürütüyorum ve buna nazaran de kabinemi oluşturuyorum. Bu kabineyi oluştururken şu anda benim bütün Bakan arkadaşlarım kendi Bakan Yardımcılarını benim önüme getirmişlerdir ve o Bakan Yardımcılarını ben kendilerinden aldıktan sonra ayrıyeten istihbaratla da onlar üzerinde bir çalışma yapmışımdır.Nasıldır, ne var ne yok filan… Ve birebir formda yurt içinde, yurt dışında… Şayet yurt dışındaysa orada da kimdir, nedir, nasıl birisidir” bütün bunların hepsini soruşturuyoruz. Doğal maalesef çok garip ataklar var. Bu ataklarda da bakıyorsunuz, aman ya Rabbi neler uyduruyorlar neler… Biz olağan artık yani iğnenin deliğinden çok geçtik, bunları pek yutmuyoruz lakin çalışıyoruz, ediyoruz. Ve bu kardeşimizin de muvaffakiyetlerini bizlere ilettiler, söylediler. Yani Goldman Sachs’tan tut da oradaki bankacılık, finans dalındaki çalışmalarına varıncaya kadar bu durumları söylediler. Ve Merkez Bankası’nda bir de bayan yöneticimiz olsun diye düşündük. Bu adımı güzeliyle attık. Alışılmış kendisine de gerekli olan beklentilerimizi söyledik. Ve inşallah bu adımlarla birlikte de gerek Hazine ve Maliye Bakanımız gerek Merkez Bankası Liderimiz bizi mahcup etmeyecekler ve güzeliyle hoş sonuçları de alacağız diye düşünüyorum”

Son Dakika: Erdoğan’dan faiz mesajı: Hazine ve Maliye Bakanımızın adımlarını süratle, rahatlıkla Merkez Bankası’yla atmasını kabullendik

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir