featured

Son Dakika! Erdoğan’dan yeni asgari ücret açıklaması: Kesinlikle işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin akabinde birinci resmi ziyaretlerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan’a yaptı. Yurt dışı ziyaretlerinin dönüşünde uçakta gazetecilerin gündeme ait sorularına cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan dikkat çeken sözler kullandı.

“ASGARİ FİYATTA ELİMİZDEN GELEN UĞRAŞI GÖSTERECEĞİZ”

Milyonlar, Taban Fiyat Tespit Kurulu’nun toplantılarından çıkacak sayıya kilitlenirken, taban fiyat orta artırımı konusunda net iletiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asgari fiyat noktasında da biz katiyen çalışanımızı tekrar enflasyona ezdirmeyeceğiz. Minimum fiyatta de elimizden gelen uğraşı göstereceğiz. Çalışanımız bu noktada rahat olsun, huzurlu olsun. Şu anda çalışmalar yapılıyor, bir an evvel de inşallah kararı vereceğiz. Memur maaşlarına ait adım da zati temmuz ayındaki görüşmelerde atılacak” diye konuştu.

“HER ÜLKENİN BİRİNCİ İŞİ EKONOMİDİR”

Ekonomi ve dış siyasette atılacak adımlar konusunda da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Her devirde olduğu üzere bu periyotta de elbet ki ekonomi her zamanki o güçlendirme beklentisini yeniden motamot devam ettiriyor. Yani burada ekonomiyi bir kenara koyalım diyemezsiniz. Her ülkenin birinci işi iktisattır. Ve burada da atılacak olan adımda, bilhassa gerek Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki vazifesi, gerek Merkez Bankasındaki değişiklik, gerek BDDK’da attığımız adım, bütün bunlarla birlikte iktisatla ilgisi olan Bakanlarımız yani Ticaret Bakanımızdan Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, savunma sanayiine varıncaya kadar hepsi bu işle ilgili. Natürel ulaştırma ehemmiyet arz ediyor.

“BİR SEFER ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞÜ DE DAHA AŞAĞI İNDİRELİM”

Gıda, tarım, hayvancılık en kıymetli adımlardan bir tanesi. Zira onun üzerinden de bizi vurmaya kalkıyorlar. Biz bunlara prim vermeden altyapı ve üstyapıda bütün çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu mevzularla ilgili olarak bir taraftan da doğal finans dalımızı güçlendirmenin çabası içerisinde olacağız. Finans kesiminde kaynak arayışlarını devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Bizim bankalar noktasında külfetimiz yok. Bizim bankacılık bölümümüz aslında güçlüdür. Ancak bütün sorun artık finans idaresini daha güçlü hale getirelim ve finans idaresini güçlü hale getirmek suretiyle bir kere enflasyondaki düşüşü de daha aşağı indirelim” sözlerini kullandı.

ASGARİ FİYAT MESAİSİ BAŞLADI

Öte yandan taban fiyata orta artırım için çalışmalara resmen start verildi. Tespit komitesi birinci toplantı için dün saat 14.00’te Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda bir ortaya geldi. Yaklaşık 1 saat süren toplantı sonrasında birinci açıklama TÜRK-İŞ Heyet Lideri Veli Solak’tan geldi. Solak, “Bayramdan evvel bitmesini bekliyoruz. Toplantı yarın da olabilir, rastgele bir tarih yok. Talebimiz bir an evvel bu toplantının bitmesi. Mesken kiralarına, hayat pahalılığına nazaran taban fiyatın güncellenmesini istiyoruz” sözlerini kullandı.

PAZARTESİ GÜNÜ GÖRÜŞECEKLER

Süreç dikkatle takip edilirken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, pazartesi günü TÜRK-İŞ Lideri Ergün Atalay ve TİSK Lideri Özgür Burak Akkol ile görüşecek. Toplantı saat 14.00’te başlayacak.

Son Dakika! Erdoğan’dan yeni asgari ücret açıklaması: Kesinlikle işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir