featured

Son Dakika! Faizi yüzde 17,5’e yükselten Merkez Bankası’ndan açıklama: Vergi düzenlemeleri enflasyon üzerinde olumsuz etki yapacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB’den faiz oranlarına ait yapılan duyuruda, Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Para Siyaseti Şurası’nın (PPK) siyaset faizinin yüzde 17,5’e çıkarılmasına karar verdiği belirtildi. Karar metninde ise geçen hafta yapılan vergi artırımlarının enflasyon üzerinde olumsuz tesir yapacağına dikkat çekildi.

BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

Merkez Bankası beklentilerin altında bir halde 250 baz puanlık faiz artırımına giderek siyaset faizini yüzde 17.5’e yükseltti. Türkiye’de yakın periyoda ait göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret ettiği vurgulanan PPK karar metninde “Açıklamanın devamında ise “Ülkemizde, yakın periyoda ait göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, fiyat ve kur kaynaklı maliyet taraflı baskılar ile hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmaktadır. Konsey, bu ögelere ek olarak vergi düzenlemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ek olumsuz tesir yapacağını öngörmektedir.” denildi.

VERGİ, KDV VE ÖTV ARTIRIMLARI PEŞ PEŞE GELDİ

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında; Yargı, Noter, Vergi Yargısı, Tapu ve Kadastro, Konsolosluk, Pasaport, İkamet Tezkeresi, Çalışma Müsaadesi, Çalışma Müsaadesi Muafiyeti, Vize, Dışişleri Bakanlığı Tasdik, Gemi ve liman, İmtiyazname, Ruhsatname, Diploma ve Trafik harçlarını kapsayan 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tanımlarda yer alan maktu harçlara yüzde 50 oranında artış yapıldı. Karara nazaran trafik harçları kapsamında bulunan ‘Sürücü evrakı harçları’ yapılan artıştan hariç tutulurken, ‘Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım müsaade harcı’ ise 20 bin TL olarak tekrar belirlendi. Bunun yanı sıra yüzde 18 olan KDV yüzde 20’ye; yüzde 8 olan KDV yüzde 10’a yükseldi. Akaryakıta ise ÖTV artırımı geldi.

Son Dakika! Faizi yüzde 17,5’e yükselten Merkez Bankası’ndan açıklama: Vergi düzenlemeleri enflasyon üzerinde olumsuz etki yapacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir