featured

Son Dakika: HSK kararnamesiyle 3 bin 423 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakimler Ve Savcılar Kurulu kararnamesiyle 3 bin 36’sı isimli, 387’si idari yargı olmak üzere toplam 3 bin 423 hakim ve savcının vazife yeri değiştirildi.

3 BİN 423 HAKİM VE SAVCININ YERİ DEĞİŞTİRİLDİ”

Hakimler ve Savcılar Konseyi (HSK), 2023 yılı İsimli ve İdari Yargı Kararnamesi’ni açıkladı. Kararnameye nazaran, 3 bin 36’sı isimli, 387’si idari yargı olmak üzere toplam 3 bin 423 hakim ve savcının vazife yerinde değişikliğe gidildi.

“YARGI TEŞKİLATIMIZA GÜZEL OLSUN”

Kararname ile ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç şunları söyledi: “Hakimler ve Savcılar Şurasının 2023 Yılı İsimli ve İdari Yargı Kararnamesi ülkemize ve yargı teşkilatımıza güzel olsun. Hakim ve Savcılarımıza yeni misyon yerlerinde muvaffakiyetler diler, aileleri ile birlikte sıhhat ve iyilikler temenni ederim. Adalete olan inancı daha da üstlere taşımak için her kademedeki meslektaşlarımızla birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

20 İLİN CUMHURİYET BAŞSAVCISI DEĞİŞTİ

Kararnameyle Adıyaman, Ağrı, Aydın, Bingöl, Denizli, Elazığ, Giresun, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Mardin, Muş, Niğde, Şırnak, Trabzon, Uşak ve Van ile 38 ilçenin Cumhuriyet başsavcıları değişti. Karasu Adliyesine ise birinci sefer Cumhuriyet Başsavcısı atandı. Ağır ceza mahkemesi lideri olarak ise 118 atama gerçekleştirildi. Sarsıntı bölgesinde yer alan mevcut mahkemelere ek olarak 5 ağır ceza mahkemesi, 39 asliye hukuk mahkemesi, 11 tüketici mahkemesi ve 9 sulh hukuk mahkemesi faaliyete geçirilecek formda planlama yapıldı ve bu mahallere ek 61 hakim ataması yapılarak sarsıntı nedeniyle isimli yargıda açılması beklenen davalara ait mahkemelerin aktifliği ve verimliliğinin artırılması amaçlandı.

HSK’DAN AÇIKLAMA GELDİ

HSK’dan yapılan açıklamada ise şu tabirlere yer verildi: “Hâkimler ve Savcılar Heyeti Birinci Dairesi tarafından, İsimli ve İdari Yargı 2023 Yılı Ana Kararnamelerine ait çalışmalar, 17 Temmuz 2023 tarihi prestijiyle tamamlanarak karara bağlanmıştır. Kararname sonrası isimli ve idari yargıda boş kalan takımlara kura kararnamesi ile atamalar yapılacaktır. Eşi aday olan meslektaşlarımızın eş durumuna bağlı atamaları kura kararnamesinden sonra yapılacaktır. Kararname ile atananlardan tekrar inceleme talebinde bulunmak isteyen meslektaşlarımızın, durumlarının bir an evvel katılaştırılmasını sağlamak hedefiyle tebligat yapılmasını beklemeksizin, taleplerini en geç 20 Temmuz 2023 Perşembe günü mesai bitimine kadar UYAP işçi ekranından “Hâkim Savcı Atanma Talep Formu” başlığı altında yer alan açıklama kısmını doldurmak suretiyle göndermeleri gerekmektedir.

“ATAMASI YAPILMAYANLARIN YİNE İNCELEME HAKKI YOK”

Meslektaşlarımızın ayrıyeten fiziki dilekçe göndermelerine gerek bulunmamaktadır. (Görev mahallinde bulunmayanların bulundukları yerlerdeki adliyeler aracılığıyla kesinlikle UYAP üzerinden göndermeleri gerekmektedir.) Meslektaşlarımızın yine inceleme talepleri Kararname Ofisine ulaştıktan sonra, atanma talep formlarının ulaştığına ait bilgi, ilgililere 24 saat içinde formda bildirdikleri telefon numaralarına bildiri yoluyla bildirilecektir. Kararname ile ataması yapılmayan meslektaşlarımızın, tekrar inceleme hakları bulunmamaktadır. Meslektaşlarımızın müstemir yetki taleplerinin alınmasına ait ilan, kararnamenin yine inceleme talepleri sonuçlandıktan sonra ayrıyeten yapılacaktır. Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni misyon yerlerinde muvaffakiyetler diler, kararnamelerin meslektaşlarımıza, ailelerine, yargı teşkilatımıza ve ülkemize güzel olmasını temenni ederiz. Hürmetle duyurulur.”

Son Dakika: HSK kararnamesiyle 3 bin 423 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir