featured

Son Dakika! İşsizlik oranı mart ayında yüzde 10 olarak gerçekleşti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK’in açıklamasında şu sözler yer aldı; “Hanehalkı İşgücü Araştırması Mart ayı anket uygulaması, ülkemizde yaşanan sarsıntı felaketi nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye vilayetlerinde yapılamamıştır. Bu vilayetlerdeki örnek hane sayısının örneklem içerisindeki hissesi %4,4’tür. Mart ayı bülteninde yer alan sonuçlar anket uygulaması gerçekleştirilebilen vilayetler üzerinden Türkiye bazında kestirim verecek formda yüklendirme yapılarak hesaplanmıştır. Yapılan süreksiz yöntemsel değişiklik ile ilgili açıklamalar metaveri kısmında sunulmuştur. Belirtilen vilayetlerde uygulama gerçekleştirilemediği için, zelzelenin tesiri göstergelere yansıtılamamış olup ilerleyen periyotta alan uygulamasına başlanabilmesi ile birlikte geçmiş periyotlara ilişkin zelzele tesirinin ölçülmesi ile ilgili çalışmaların yapılması planlanmaktadır.

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına nazaran; 15 ve daha üst yaştaki bireylerde işsiz sayısı 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 4 bin kişi artarak 3 milyon 508 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %10,0 düzeyinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %8,1 iken bayanlarda %13,8 olarak iddia edildi.

İstihdam edilenlerin sayısı 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 37 bin kişi artarak 31 milyon 462 bin kişi, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek %48,2 oldu. Bu oran erkeklerde %66,0 iken bayanlarda %30,7 olarak gerçekleşti.

İşgücü 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 41 bin kişi artarak 34 milyon 970 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise değişim göstermeyerek %53,6 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde %71,9 iken bayanlarda %35,7 oldu.

15-24 yaş kümesini kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir evvelki aya nazaran 0,7 puanlık artış ile %20,1 oldu. Bu yaş kümesinde işsizlik oranı; erkeklerde %15,2, bayanlarda ise %28,9 olarak iddia edildi.

İstihdam edilenlerden referans devrinde işbaşında olanların, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma müddeti 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 0,2 saat azalarak 44,5 saat olarak gerçekleşti.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 1,6 puanlık azalış ile %21,8 oldu. Vakte bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %15,1 iken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı %17,2 olarak kestirim edildi.”

Son Dakika! İşsizlik oranı mart ayında yüzde 10 olarak gerçekleşti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir